231 de mechanische vorm van reproductie tot heden slechts een heel bescheiden plaatsje in. Ik zal mij daarom hoofdzakelijk moeten bepalen tot de toekomst perspectieven, vastgekoppeld aan een soort probleemstelling, door U aan te geven welke mogelijkheden er zijn, en waar de problemen, bekeken uit de gezichtshoek van het Kadaster, gelegen zijn. Dit lijkt een eenvoudige taak en deze taak is inderdaad niet moei lijk, voor zover het om de kadastrale gezichtspunten gaat. Wat het overige betreft is ze voor mij erg lastig, want op het gebied van de reproductietechniek ben ik nog heel erg leek, heb ik nog heel weinig ervaring. Ik weet dat er bij de documentreproductie een veelheid van tech nische termen en begrippen bestaat, en ik weet ook, dat ik niet bekwaam genoeg ben om daarmede handig te manoeuvreren. Dit moet U vooral niet opvatten als een uitleg van gepaste be scheidenheid, doch is alleen bedoeld als een vriendelijk verzoek om mijn beschouwingen niet al te critisch te willen opnemen. Ik zal voor U uiteenzetten, wat tot heden op het gebied van de mechanische reproductie bij het Kadaster bereikt werd, welke resul taten tot heden werden geboekt. Doch ook hoop ik U duidelijk te kunnen maken, dat voor een - volgens moderne opvattingen uitgevoerde documentreproductie bij het Kadaster nog een groot arbeidsveld braak ligt, en dat op het gebied van de ontginning van dit arbeidsveld de eerste, zij het heel bescheiden, schreden zijn gezet. Daarbij doen zich natuurlijk allerlei problemen voor, die ik gaarne aan het oordeel van deze vergadering overleg, in de hoop dat de gedachtenwisselingen tijdens en ook na dit congres tot de oplossing van deze vraagstukken mogen bijdragen. De omstandigheid dat dit congres gehouden wordt onder auspiciën van het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie, dat zich niet alleen ten doel stelt de verbreiding van de documentreproductie, doch ook het geven van voorlichting op dit gebied, komt mij hierbij goed van pas. Hierdoor voel ik mij enigszins beveiligd tegen mogelijke verwijten, dat aan mijn motieven een zeker soort van eigen belang, nl. het belang van het Kadaster, niet geheel en al vreemd zou zijn en mis schien zelfs op de voorgrond is gesteld Om U duidelijk te kunnen maken, welk verband bestaat tussen het Kadaster en de documentreproductie, zal ik U iets over de inrichting van het Kadaster moeten mededelen. (Ter bekorting is hier een gedeeltehandelende over inrichting van het Ka dasterkaarten en registersover- en inschrijvingwaarvan wij de inhoud bij onze lezers als bekend mogen veronderstellen, weggelaten. De Redactie.) De besproken soorten van „overschrijving" vormen ons aankno pingspunt met de documentreproductie, want hierbij doen zich twee specifieke problemen voor, waarvoor de documentreproductie in de regel wel een oplossing biedt, nl. I. de openbaarheid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 33