233 en natuurlijk gevolg van het feit, dat op dit „andere gebied" de mo derne hulpmiddelen eerder bekend waren, eerder ter beschikking stonden, doch bovenaleerder beproefd waren dan bij de document reproductie het geval is. Nu de reproductietechniek inmiddels een grote vlucht heeft ge nomen en het stadium van de gebruikelijke kinderziekten voorbij schijnt te zijn, heeft het Hoofdbestuur van het Kadaster ook ingezien dat de tijd rijp is voor proefnemingen. De voor de hand liggende oplossing zou zijn de belangrijkste en meest waardevolle archiefbestanddelen, onder toepassing van een be paalde reductiefactor, te fotokopiëren of te verfilmen. Een dergelijk „foto- of filmarchief" zou heel wat minder plaatsruimte innemen dan het tegenwoordigedoor de invoering van een „schaduwarchief" zou brandvrije opberging gewaarborgd zijn. Toch rijst hierbij voor het Kadaster al direct een belangrijke vraag, nl. de juiste vorm van toe gankelijkheid voor zo'n archief te vinden. Dit probleem is vermoede lijk niet zo eenvoudig op te lossen, vanwege de eis dat geregelde raad pleging op snelle en niet omslachtige wijze uitvoerbaar moet zijn. Dat hieraan nog wel eens wat hapert, hebben recente proefnemingen be wezen. Bij deze proefnemingen werd de inhoud van enkele registers van overschrijving langs fotografische weg op microfilm vastgelegd. Ge bruik werd gemaakt van 35 mm ongeperforeerde film, beeldformaat 30 bij 37 mm. Op deze wijze kon de inhoud van 3 registers, van elk 400 blz. op 25 m filmrol worden afgebeeld. De geschreven tekst werd op gebruikelijke wijze leesbaar gemaakt met behulp van een leesapparaat. Het leesapparaat dat in dit geval ter beschikking stond, was er een van zeer moderne constructie, nl. met electrische aandrijving, zodat heen en weer draaien met de hand niet nodig was één druk op de knop was voldoende om de film te doen heen en weer bewegen. De reproductie voldeed aan alle te stellen eisen van duidelijkheid. Om dit te illustreren behoef ik U slechts mede te delen, dat sommige reproducties van heel oude registers zelfs nog beter leesbaar waren dan het origineel Toch was het resultaat van deze proefneming in een ander opzicht niet erg bevredigend. Het hanteren van het terugleesapparaat van de films bracht moei lijkheden met zich mede. Het telkens vérwisselen van spoelhouders bij het opzetten van een nieuwe film, of het gedeeltelijk afrollen van de film voor het terugzoeken van een bepaalde bladzijde of acte, vorm den grote belemmeringen voor een snelle, opeenvolgende raadpleging van verschillende registers, terwijl dit laatste in de practijk juist absoluut een vereiste is. De filmstrook bleek ook aan sterke slijtage onderhevig te zijn. Na veelvuldig gebruik zijn de daardoor ontstane krassen hinderlijk. Het zal dus gewenst zijn ook andere mogelijkheden te onderzoeken, bv. de toepassing van z.g. micraten, „sheets" en „cards". Het lijkt mij toe, dat in het gegeven geval de „micratencards" zich

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 35