234 beter zullen lenen voor ordening, opberging met opschriften in nume rieke of andere gewenste volgorde dan de filmrollen, maar bovenal gemakkelijker hanteerbaar zullen zijn bij raadpleging, omdat het terug lezen van een willekeurige sheet minder manipulaties zal vereisen, dan het terugzoeken van een bepaald filmbeeld op een 25 m of 30 m lange filmrol. Ook het gebruik van filmstrips lijkt mij niet de aange wezen oplossing. Strips, en ook de negatiefplaten, betekenen een be langrijke reductie van het archief, maar in het gegeven geval zal naar de grootst mogelijke reductie gezocht moeten worden. Hoe het ook zij, dit zal moeten worden beproefd, moeten worden bestudeerd. Dat mechanische reproductie bij de besproken registers vereist is, dat gestreefd moet worden naar de invoering van meer efficiënte werkmethoden, daarvan is men bij het Kadaster overtuigdhet pro bleem bestaat dus uit het zoeken naar de juiste vorm, naar de meest doeltreffende methode, die aan de bijzondere, door het Kadaster te stellen eisen zal voldoen. Ik wil thans Uw aandacht vragëiTvb'or de reproductieproblemen bij de kadastrale plans en zal daarbij tevens bespreken in hoeverre, en met welk doel, mechanische reproductie werd ingevoerd. (Een gedeelte, handelende over ontstaan en hijwerking der plans, is hier weg gelaten. De Redactie.) Hiermede heb ik getracht U duidelijk te maken, dat men bij het Kadaster dus steeds rekening heeft te houden met „kopiëring" en „bijwerking" van plans. Bij beide soorten van werkzaamheden is in de laatste jaren mecha nische reproductie ingevoerd. De kopiëring der minuutplans geschiedde oorspronkelijk met de hand, doch is later vervangen door vlakdrukreproductie. Deze wijze van reproductie is ook heden ten dage nog gebruikelijk. Van elk nieuw minuutplan dat ontstaat, worden een aantal neodrukken vervaardigd. De bijwerking der plans geschiedde en geschiedt nog met de hand door radering, kopiëring en in inkt zetten, en werd vroeger op alle stellen plans uitgevoerd. Doordat de plans zijn aangelegd op stevig papier van goede kwaliteit, kan deze bijwerking zonder bezwaar her haalde malen op een zelfde plan worden uitgevoerd. De jaarlijkse bijwerking was echter een tijdrovende geschiedenis. Door de instelling van de Fototechnische Dienst van het Kadaster, een centrale instelling gevestigd te Amsterdam, kon hierin belang rijke verbetering worden aangebracht. Van dit moment af werd jaar lijks slechts één stel plans bijgewerkt en werden van deze bijgewerkte plans fotokopieën, in negatieve of positieve afdruk, vervaardigd. Dit systeem voldeed en voldoet nog goed, en bracht, naar U be grijpen zult, een enorme werkbesparing met zich mede. Toch wordt gestreefd naar de invoering van een goedkoper en handiger repro ductiesysteem, waarover ik U zo dadelijk meer hoop te vertellen. De Fototechnische Dienst van het Kadaster beschikt over een foto kopieerinstallatie, uitgevoerd met lens en omkeerinrichting, in de vorm van een spiegel, zodat in één trap direct leesbare negatieven kunnen worden vervaardigd. Brandpuntsafstand van de apochromatische lens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 36