235 is I m, beeldformaat bij reproductiefactor i is juist voldoende groot voor reproductie van kadastrale plans, waarvan de afmetingen i m bij 70 cm bedragen. Doordat de pneumatische aanzuigborden van voorwerp en beeld beweegbaar zijn langs rails, kunnen ook vergrotingen en verkleiningen worden uitgevoerd, waaraan bij het Kadaster vaak behoefte bestaat, omdat de schaal der kadastrale plans nogal uiteenloopt en varieert binnen de marges 15000 tot 11000. Hierdoor is bij de aansluiting van plans dikwijls vergroting of verkleining nodig. Om U enige indruk te geven van de omzet van dit bedrijf noem ik U het getal 26000, dat aangeeft het aantal foto's dat in 1947, uit sluitend voor eigen gebruik, werd vervaardigd. Behalve deze behoefte van de eigen dienst bestaat nog de behoefte van andere diensten. Deze behoefte spruit evenals bij de registers voort uit het beginsel van „openbaarheid". Er bestaat een steeds toenemende vraag naar de gegevens die op de plans voorkomen. Ik wil U enkele oorzaken noemen De voortdurend voortschrijdende bebouwing als gevolg van de regelmatige bevolkingsaanwas, de snelle groei van sommige industrie- en havengebieden, stelden in het verleden, en stellen ook in het heden, alle hun eisen aan het Kadaster, omdat de grondslag voor deze uit breidingen in feite gevormd wordt door het kadastrale plan. Boven dien is het Kadaster, volgens wettelijke voorschriften, ingeschakeld bij de uitvoering van onteigeningen, ruilverkavelingen, en biedt het kadastrale plan ook waardevolle gegevens bij het ontwerpen van grote waterstaatkundige werken, als aanleg van wegen en kanalen. Ook wordt tegenwoordig heel vaak de medewerking van het Kadaster in geroepen door diensten, die zich bezighouden met bodemcultuur, plano logie, e.d. Door de genoemde oorzaken is het verlangen naar reproducties van de kadastrale kaarten bij allerlei diensten en instellingen snel ge stegen. Voor zover dit mogelijk is komt de Fototechnische Dienst van het Kadaster hieraan tegemoet. In 1947 werden voor dit doel 18000 fotoreproducties van de kadastrale kaart vervaardigd. Bij dit aantal zijn niet inbegrepen de extracten van de plans die door notarissen, makelaars e.d. worden aangevraagd. Deze uittreksels worden op de gewone kadasterkantoren afgegeven en worden nog met de hand vervaardigd. In tegenstelling tot hetgeen we konden constateren bij de registers, vormt bij de plans het grote archief niet zo'n bezwaar. Dit komt door de gedecentraliseerde opberging. Wel is waar is het totale aantal plans aanzienlijk, maar de opberging en beschikbaarstelling zijn over verschillende onderdelen van de dienst (o.a. ook bij de gemeente besturen) verdeeld. Bij de plans is er dus niet zozeer sprake van het probleem van „ordening" en „bewaring" dan wel van „reproductie". Uit het voorafgaande zal U duidelijk zijn, dat men streeft naar de invoering van een goedkope en eenvoudige reproductievorm, bv. het lichtdrukprocédé, die eventueel voor bepaalde onderdelen gedecen traliseerd kan worden uitgevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 37