FOTOGRAMMETRIE EN KARTOGRAFIE Ir. F. L. CORTEN Het fotografische beeld als de grondstof voor de fotogrammetrie Chef Researchbureau van het Fototechnisch en Cartografisch Bedrijf van de K.L.M. I. INLEIDING De fotogrammetrie is de wetenschap die door middel van het ste reoscopisch meten van fotogrammen komt tot de constructie van een orthogonale projectie van een bepaald object. In de meeste gevallen zal dit object de aardoppervlakte zijn, en de geconstrueerde orthogo nale projectie wordt veelal uitgewerkt tot een kaart. Doordat zowel de fotografische opneming alsook het meten stereoscopisch geschieden, is de mogelijkheid gegeven uit twee-dimensionale afbeeldingen een drie dimensionale reconstructie van het object te verkrijgen. Wat dit meten betreftdit valt buiten het kader van dit artikel en er zal in dit bëstek dan ook niet nader op worden ingegaan. Datgene echter wat gemeten wordt, nl. het „fotogram" vereist enige nadere toelichting. Een fotogram is een fotografische afbeelding 'van een object, die ontstaan is door centrale projectie, in casu via een objectief, en welke afbeelding kwalitatief en kwantitatief juist is of waarvan, in zoverre zij onjuist is, de afwijkingen bekend zijn. De kartografie is niet de enige wetenschap die gebruik maakt van de fotografie; zo trekt bijv. de astronomie door middel van fotogra fische opnamen uit de plaats en de intensiteit van de afbeeldingen van sterren bepaalde conclusies. De spectroscopie veroorlooft in vele tak ken van wetenschap uit de fotografische opname van plaats, afme tingen en intensiteit van spectraallijnen conclusies omtrent de chemi sche aard van het onderzochte object. De medische wetenschap maakt in vele gevallen gebruik van microfotografie en. van röntgenogrammen. De technische wetenschappen bestuderen bijv. aan de hand van high speed foto's (bijv. 500 beelden per sec.) het gedrag van zeer snel be wegende delen. Het essentiële verschil echter bij gebruik van foto's en fotogrammen door bijv. de vorengenoemde wetenschappen en de kartografie ligt hierin, dat bij deze wetenschappen de foto's of fotogrammen re gistratiehulpmiddelen zijn, terwijl in de kartografie het fotogram de grondstof zelf is, waarop zowel de fotogrammetrie als wetenschap alsook de kartografie als practijk zich baseren. Zowel uit wetenschap pelijk alsook uit practisch oogpunt is de fotogrammetrie dan ook meer dan elke andere wetenschap aan zijn standing verplicht zich te be zinnen op de vraag: wat is een foto, wat zijn de capaciteiten van een foto, wat zijn haar inhaerente gebreken en welke zijn haar toevallige tekortkomingen. U moet hierbij echter in aanmerking nemen dat de fotografie in het algemeen zich gedurende de laatste 30 jaren met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 3