242 De schrijver heeft door het samenstellen van deze handleiding de literatuur voor de beoefenaars in de practijk van de aërofotogram- metrie verrijkt en het boek kan worden aanbevolen aan allen die met deze praktijk te maken hebben of te maken zullen krijgen. SCHERPBIER Prof. Earl Church: 1. Revised Geometry of the Aerial Photo graph (1945, 56 biz.) 2. Theory of Photogrammetry (1948, 69 biz.). Beide bovengenoemde werkjes zijn, resp. als nr. 15 en nr. 19 ver schenen in een serie publicaties over fotogrammetrie uitgaande van de Syracuse Universiteit te New York. De schrijver is de bekende Prof. Earl Church, een van de weinige Amerikaanse auteurs die zich op verdienstelijke wijze hebhen bezig gehouden met de theoretische (meetkundige) fundamenten van het vak. liet uitgaugspunt"vbör zijn Beschouwingen vindt hij in de oplossing van het vraagstuk der achterwaartse snijding in de ruimte. Van deze oplossing wordt dan gebruik gemaakt bij verschillende aardige toe passingen, die alle tot strekking hebben de uitvoering van fotogram- metrische puntsbepaling volgens meetkundig strenge principes zonder gebruikmaking van dure en gecompliceerde apparaten. Hoewel mij tot heden nergens in de Amerikaanse literatuur gebleken is dat deze me thoden op enigszins belangrijke schaal worden toegepast, zijn zij toch veelbelovend genoeg om er nader op in te gaan. Zoals bekend is, vereist de oplossing van een achterwaartse snijding in de ruimte de bepaling van 6 elementen, nl. de 3 coördinaten van de standplaats en de drie hoeken of oriënteringen die de richting van de stralenkegel in de ruimte vastleggen. De fotogrammetrische versie van dit probleem ontstaat wanneer met een camera, waarvan de inwendige oriëntering bekend is, een opname wordt gemaakt waarop drie punten voorkomen waarvan de (terrestrische) coördi naten bekend zijn. Wanneer men dit probleem algemeen opstelt, voert dit tot de op lossing van een aantal vergelijkingen van de vierde graad, hetgeen van practisch standpunt gezien gelijk staat met een onoplosbaar pro bleem. Door het invoeren van benaderde waarden voor de onbekenden kan men de berekening weliswaar handelbaar maken, het feit dat de meeste gepubliceerde oplossingen slechts zeer langzaam convergeren heeft niettemin tot gevolg gehad, dat practische toepassingen uitge bleven zijn. De verdienste van Prof. Church is, dat het hem gelukt is, en zelfs op twee manieren, het vraagstuk zodanig te splitsen, dat de 6 onbekenden in twee groepen van drie worden opgelost. Bij de eerste methode worden eerst de drie standplaatscoördinaten bepaald en daar na met behulp van deze coördinaten de oriënteringselementen. Bij de tweede methode wordt de volgorde van beide groepen omgekeerd, hetgeen zo mogelijk nog sneller tot het gewenste resultaat voert. Zonder verder op de details van de berekeningen in te gaan, dient te worden vermeld, dat de vereenvoudiging in vergelijking tot de vroeger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 44