246 Nadat men de lijn van de grootste helling der plaat en de ligging van het nadirpunt ten opzichte van het middelpunt heeft bepaald, geeft men aan de beelden van de hoekpunten der facetten de nodige cor recties in de richting naar het nadirpunt toe of van het nadirpunt af, ten einde de vertekening die door hoogteverschil was ontstaan, op te heffen. Dan worden van het ontschrankte beeld deze gecorrigeerde hoekpunten der facetten overgenomen op een calque, tegelijk met de paspunten die voor de ontschranking hebben gediend. De calque wordt gelegd op het minuutplan, waarop voorlopig alleen de paspunten waren gekaarteerd. De hoekpunten der facetten worden dan van de calque op het minuutplan doorgeprikt. Aldus verkrijgt men een meet kundige grondslag, waarop het beeld van het facet zonder veel gezoek kan worden aangesloten en waarbinnen de perceelgrenzen kunnen worden weergegeven. Dit laatste geschiedt in eens en wel door optische projectie met behulp van een daartoe geconstrueerd toestel (de figuren I, 2 en 3 geven de modellen aan, zoals die achtereenvolgens zijn ont wikkeld).. De perceelgrenzenen verdere details binnen het facet worden door dit toestel in hun juiste ligging geprojecteerd en worden met potlood op het minuutplan overgetekend. Voor terreinen die niet in vlakke facetten kunnen worden verdeeld is de methode niet bruikbaar. Uitgesloten zijn, behalve de zeer ge accidenteerde terreinen, ook die gedeelten welke met veel struikgewas zijn bezet, in het algemeen die, waarvan de karakteristieke lijnen van het terrein niet zijn waar te nemen. Ongeveer 500.000 ha zijn volgens de beschreven methode in kaart gebracht en de nauwkeurigheid wordt gelijkgesteld aan die van op namen met het planchet. Onafhankelijk van de werkwijze volgens de enkelbeeld-methode, die hierboven is uiteengezet, heeft de Franse Kadastrale Dienst ook plans vernieuwd door stereofotogrammetrie. Hiervoor zijn toestellen van Poivilliers gebruikt, die door het Nationale Geografische Insti tuut ter beschikking waren gesteld. Deze toepassing gold gebieden, ter oppervlakte van 20.000 ha, waarvoor terrestrisclfe opneming of toepassing van de ontschrankingsmethode niet doeltreffend zou zijn geweest. De opnamen zijn gemaakt op schaal 110.000 met een camera van 0,15 m brandpuntsafstand. De werkzaamheden zijn nog niet ver genoeg gevorderd om het rendement en de nauwkeurigheid volledig te beoordelen. Wel kan reeds worden vastgesteld, dat het rendement hoger is dan volgens terrestrische methode het geval zou zijn geweest en enkele verificaties toonden een voldoende nauwkeurig heid in het resultaat aan. Heines Journal des Géomètres-Experts et Topographes Fransais, Fe bruari 1949. La Photogrammétrie et son emploi dans les remanie- ments parcellaires et le cadastre, par M. Solari, Géomètre officiel, Suisse. Op 1 Januari 1912 werd het nieuwe code-civil in Zwitserland van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 48