247 kracht en werd begonnen met de hermeting van het land, die gereed zou zijn in 1976. Na ee nagehouden enquête bleek dat een oppervlakte van 30.000 ha in het kanton Tessin was verdeeld in 717.000 percelen (24 per ha) en een oppervlakte van 64.000 ha in le Valais in 708.000 percelen. In 1918 werd besloten dat in dergelijke versnipperde gebieden een verbetering van de perceelsindeling aan de hermeting moest voor afgaan. Daar juist in de gemeenten met versnipperd grondbezit geen ka dastrale kaarten bestaan, moet voor de inbrengberekening bij de ruil verkaveling allereerst de oude toestand worden opgenomen. Dit is zo'n omvangrijk werk dat de gehele procedure (opneming - ruilver kaveling - toepassing hermeting) gewoonlijk meer dan 10 jaar duurt. In 1935- 36 werd een proef genomen op een terrein van 100 ha (Campello) om de eerste opmeting te vervangen door een luchtfoto- grammetrische opneming. De punten van de aangebrachte technische grondslag werden met aluminium platen van 40 bij 40 cm zichtbaar gemaakt. Op vergrotingen van de foto's identificeerde en completeerde men op het terrein de ligging van de percelen, die ondertussen door de eigenaren met piketten waren afgepaald. Met de autograaf van Wild vervaardigde men plans 1 1000. Het bleek dat de opneming uitvoerbaar wasde middelbare fout van een punt bedroeg 20 cm de opnemingskosten werden tot 20 a 30 teruggebrachtde tijds besparing was aanzienlijkde kaarten gaven een veel vollediger beeld van het terrein, wat voor de ruilverkaveling van groot belang is. Onmiddellijk daarna nam men een tweede proef in de aangren zende gemeente Calpiogna; dit keer markeerde men bovendien alle grens punten met aluminiumplaten van 13 X 13 cm, nadat op deze punten door de eigenaren piketten waren geplaatst. Deze werkwijze reduceerde de identificatiearbeid tot een minimum. Bij een goede organisatie en voorlichting van de eigenaren kan men op een volledige medewerking van die zijde rekenen. Het markeren der grenspunten, waarvoor later witte kartonnen platen van 18 X 18 cm werden gebruikt, geschiedt dan ook in de regel door de eigenaren of door schoolkinderen. Toepassing van fotogrammetrie geeft dus een grote kostenbespa ring, maar vooral de mogelijkheid, de duur der ruilverkavelingsproce dure ten voordele van de landbouw, te verkorten. Tenslotte behandelt de schrijver de mogelijkheden van luchtfoto- grammetrische opneming na de ruilverkaveling voor de kadastrale hermeting. Gehoopt wordt dat in het voorjaar van 1949 hiermede een proef wordt genomen. Gezien de ervaring wordt op een gunstig resul taat gerekend, in welk geval de verkavelde landbouwterreinen (Ille instruction) maar ook alle terreinen van bescheiden waarde voor de kadastrale meting luchtfotogrammetrisch kunnen worden opgenomen. In Nederland ligt het probleem van de fotogrammetrische opneming anders dan in Zwitserland; ons polderland is er bijzonder voor ge schikt en vereist geen markering der grenspunten. Daar onze ka dastrale plans voor een groot deel vrij behoorlijk zijn, is bij ons geen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 49