Arnhenv-Jtrfr-T949: c. Krombeen 248 opneming nodig ten behoeve van de inbrengberekening bij ruilver kaveling. Toch werd in 1938 ook hier reeds fotogrammetrische op neming toegepast voor het 2000 ha grote ruilverkavelingsblok Eemnes. De opneming diende hier als grondslag voor de kaart van de nieuwe toestand (de meeste nieuwe eigendomsgrenzen waren reeds bestaande sloten) en om bij het ontwerp van de nieuwe toestand over de topo grafie van het terrein te beschikken. Voor deze doeleinden zijn sedert dien bij een groot aantal ruilverkavelingsblokken luchtfotogramme- trische opnamen gebruikt. Bij de Nederlandse werkwijze is een op meting na totstandkoming van de ruilverkaveling niet nodig. In het algemeen zijn de gegevens voor de kadastrale toepassing in samen hang met de uitzetting van de nieuwe grenzen reeds verzameld. In de brochure Stereophotogrammetrie und Katastervermessung van Dr. Ing. A. Brandenberger, Zürich, Verlag für Technik und Kultur, Berlin, wordt hetzelfde probleem op soortgelijke wijze—be handeld. Zeitschrift für Vermessungswesen. Maart 1949, blz. 47 e.v. Dr. W. Pillewizer. Wenschow-Reliefkartographie. Een gekleurde uitslaande kaart van Zuid-Beieren, schaal 1750.000 trekt de aandacht. Het Alpenlandschap ten Zuiden van München, het Duitse middelgebergte ten Noorden, de rivierdalen en de vlakten waar in de steden liggen, het hele land ligt plastisch voor ons als een maquette. Dit effect wordt bereikt met het procédé Karl Wenschow GmbH München. Eerst wordt een reliëf gefraisd uit een gipsblok door een draaiende boor, die de beweging volgt van een stift waarmee de hoogtelijnen van een kaart worden doorlopen. De trappen tussen de lijnen worden met de hand bijgewerkt, waarbij rekening wordt ge houden met de terreinsvorm. Hiervoor worden personen geraadpleegd die ter plaatse bekend zijn. Het verkregen reliëf wordt zijdelings belicht en gefotografeerd met een camera van zodanige lengte (dus met zulk een kleine tophoek van de stralenbundel) dat de afwijking door het hoogteverschil te verwaarlozen is. (Hierbij wordt gegaan tot een „camera" van 80 m.) Op blz. 79 van dit tijdschriftnummer wordt onder het boekenover- zicht een wereldatlas besproken vervaardigd volgens ditzelfde procédé. De Gr. Oesterreichische Zeitschrift für Vermessungswesen. April 1949. Een bijlage bij het artikel Stereogrammen in de kartografie geeft een anaglyph van een stuwdam. De hoogtelijnen van enige bergen en dalen en van een dam zijn dubbel getrokken, rood en groen op afstanden afhankelijk van de hoogte. Beschouwing door een rood-groene bril geeft diepte-effect. n r

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 50