249 Svensk Lantmateri-Tidskrift. 1948, afl. 4, biz. 325. Prof. B. Hal- lertDe vervaardiging van kaarten 12000 met behulp van luchtfoto- grammetrie. Dit artikel bevat enige mededelingen omtrent de resultaten van een uitvoerig, nog niet afgesloten onderzoek naar de mogelijkheid met be hulp van luchtfotogrammetrie een kaart 12000 te maken met 1 m- hoogtelijnen, alsmede fotokaarten 12000 en 14000 zonder hoogte lijnen. Gefotografeerd werd' op twee hoogten1600 m en 1800 m (schalen resp. 18000 en 14000). De op de kleinste schaal gemaakte foto's dienden voor verdichting van het op de grond gemeten vaste- puntennetde foto's 14000 dienden voor de vervaardiging van de kaart alsmede voor de samenstelling van de fotokaarten. Gebleken is, dat de kaart 12000 voldoende nauwkeurig is om als „bouwplan" te worden gebruikt. Eigendomsgrenzen worden aangebracht na bijmeting op het terrein. Av. Photogrammetria, Kortgeleden verscheen de eerste aflevering van de jaargang 1949 van het officieel orgaan der Internationale Vereniging voor Foto- grammetrie Photogrammetria. Door de oorlogsomstandigheden is het gedurende jaren onmogelijk geweest dit tijdschrift te doen verschijnen, dat het wetenschappelijk contact mogelijk maakte in de perioden tussen de internationale foto- grammetrische congressen. Door deze omstandigheid is nu het moment gunstig, bij het verschijnen van het eerste nummer een enkel woord aan dit orgaan te wijden. Op het Congres te Rome in 1938 werd op initiatief van Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn eenstemmig besloten deze periodiek in het leven te roepen, waarbij hij zelf optrad als wetenschappelijk leider der redactie. Prof. Dr. E. Dolezal bracht aan dit initiatief hulde en vroeg volledige medewerking van de fotogrammetrische verenigingen in de verschillende landen. Het doel van het tijdschrift was het behandelen der nieuwste vorderingen in het vak, zowel op zuiver theoretisch als op mechanisch gebied, het bespreken der gevolgde onderwijsmethoden, benevens het vermelden van verkregen patenten. Slechts kort is het tijdschrift verschenen. Ondanks de moeilijke oorlogsomstandigheden is Photogrammetria van 194° t°t I942> door de zorg van de Professoren Von Gruber en Schermerhorn, blijven be staan, totdat in 1942 het Duits regiem de uitgever Wichmann in Berlijn dwong het tijdschrift te verenigen met andere Duitse vakbladen. Van dit moment af hield Photogrammetria op te bestaan. Op het Foto- grammetrisch Congres, vorig jaar te Scheveningen gehouden, kondigde Prof. Schermerhorn aan, dat besloten was Photogrammetria in 1949 wederom te doen uitgeven, nu met een gedeeltelijk nieuwe redactie en een andere uitgever. Wederom treedt de initiatiefnemer op als wetenschappelijk leider en hoofdredacteur.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 51