251 tijd en kosten maken het uitwerken van zo'n opdracht, die normaal door de Topografische Dienst uitgevoerd zou behoren te worden, on mogelijk. Spreker is het niet geheel eens met enkele passages in het betoog van Prof. Schermerhorn ten opzichte van de Topografische Dienst. Dat tot heden niet gebleken is, dat de huidige organisatie van die dienst in staat is de grote achterstand in te lopen, behoeft niet te verwonderen daar die organisatie eerst binnenkort voor de volle ioo kan worden ingezet. Van dat moment af werkt de verantwoor delijkheid in West-Europees verband helemaal niet belemmerend, maar geeft juist veel meer mogelijkheden ten aanzien van de kaart i IO.OOO. Voor de hand ligt wel, dat de potloodtekenstukken i16.666,6 van de nieuwe fotogrammetrische kaart gebruikt zullen worden bij de ver vaardiging van de kaart 1 10.000, waarbij men bij dit proces dus cadeau krijgt niet alleen de meetkundige grondslag en de interpretatie van de luchtopnamen, maar ook nog de gehele terreinsverkenning. Is het in dit proces nu wel nodig ter wille van signatuur e.d. de ver groting nóg weer na te tekenen, met de daaraan verbonden kosten De verschillende eisen die de diverse gebruikers aan de kaartinhoud zullen blijven stellen, de verschillende wijzen van verder detailleren en betekenen zouden voor een 1 no.ooo onmiddellijk afkomstig van de potloodtekening kunnen worden aanvaard, zodat we een echte werk kaart van Nederland schaal 1: 10.000 zouden verkrijgen, die dan in schetstint, dus grijze kleur, ware te drukken. Bezwaren van verteke ning van wegen, dijken enz. kunnen voortaan ondervangen worden, omdat de Topografische Dienst de concessie kan doen de vertekening op de potloodtekeningen achterwege te laten. Deze heeft spreker trou wens, in overleg met Prof. Schermerhorn juist met het oog op een toekomstige 110.000, vroeger reeds op diverse tekenstukken achter wege gelaten en dit gebeurt momenteel wéér. In de genoemde periode van 5 jaar zal dan 2/3 van ons land foto- grammetrisch gekaarteerd zijn. In die tijd zou t/3 door de in beide rapporten vermelde samenwerking tot stand kunnen komen, tenminste als uit financiële overwegingen voor dit gebied niet de in het rapport Drabbe vermelde goedkoopste methode gekozen zou worden, waarvan tussen haakjes de mogelijkheid van tot stand komen in aange paste en gedraaide vorm dus juist door het West-Europees verband wel eens zeer snel zou kunnen zijn. Als het N.F.I. bij die bovengenoemde samenwerking aan het tekenen van een grondkaart toe is, zal toch nog wel even gedacht moeten wor den aan de terreinsverkenning, die normaal door de Topografische Dienst gebeurt. Het gevraagde offer een gedeelte van de provincie Friesland en eventueel meer met de R.C. 7 te laten fotograferen, kan mede door de mogelijkheden in West-Europees verband gebracht worden, ter wijl m.i. ook het achterwege laten van bepaalde bladen van de werk kaarten, waarvan dan stadskaarten 110.000 in de plaats komen, aan te bevelen is. Men zal ook zijn gedachten moeten laten gaan over de bijhouding van de 1 10.000 werkkaart. In de toekomst zal er vernieuwing van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 53