V V Nfe. 1 209 door het verschil in vochtadsorptie tussen de filmbasis en de emulsie- gelatine (zie fig. 3). In tegenstelling met de filmbasis welker vocht- adsorptie-coëfficient zo klein mogelijk dient te zijn, is de emulsie- gelatine nl. zeer hydrophielde vochtadsorptie-coëfficient hiervan is ca 8 X zo groot als die van de filmbasis. Ook de bij het krullen van de film optredende veranderingen zijn niet geheel omkeerbaar. Behalve de vochtadsorptie en uitwendige krachten zijn er nog vele 200 LU I O z \i ACTUAL CURVATURE OF FILM 5 5 .8 9 d I 0 L> -1.5 0 10 20 30 40 50 60 70 60 RELATIVE HUMIDITY. °/o Fig. 3. Door het verschil van de vochtadsorptie-coëfficienten, die voor de gelatine ca 8 X zo groot is als voor de filmbasis, zal een film krullen indien vochtvariaties in de omringende lucht optreden. De mate van krullen is hier voor enkele verschillende typen van cellulose-esters uitgezet als functie van de relatieve vochtigheid van de omringende lucht. andere invloeden, zoals de elasticiteitsmodulus, de broosheid, de weer stand tegen scheuren, het verouderen, enz., die de dimensieverande ringen beïnvloeden, doch het zou te ver voeren hierop nader in te gaan. De dimensievariaties die het gevolg zijn van bovengenoemde in vloeden kunnen worden onderscheiden in tijdelijke dimensievariaties en blijvende. De tijdelijke dimensievariaties zijn in het algemeen groter dan de blijvende, zoals uit de reeds gegeven voorbeelden ge bleken is, doch hun invloeden kunnen zeer sterk worden verminderd door erop toe te zien, dat de film zoveel mogelijk steeds onder dezelf de omstandigheden van temperatuur en vochtigheid verkeert. Een voorbeeld van tijdelijke dimensievariatie is de rekking en krim ping ten gevolge van relatieve vochtigheid, althans in zoverre geen hysteresis (dus blijvende dimensieverandering) optreedt. Uit figuur 4 blijkt welke dimensieveranderingen onder bepaalde omstandigheden het gevolg kunnen zijn van een verandering der relatieve vochtigheid van de omringende lucht. Uit dezelfde figuur blijkt tevens dat er weliswaar een betrekkelijk grote dimensieverandering kan optreden, doch dat het gelukt is de variatie in lengte- en breedterichting bijna even groot te houdenhet resultaat van een dergelijke invloed zal dus in hoofdzaak een schaalverandering zijn en slechts een zeer kleine distorsie. Toch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 7