2 76 leraar. Deze schrijft als hypotheekgever een stuk (kennisgeving inge volge de wet op de grondbelasting van 1870; kad. nr. 79) te hebben ontvangen van welks inhoud hij niets begrijpt. Tenslotte wijst spreker nog op een mogelijkheid gelegen in het nieuwe ontwerp B.W. van Prof. Meijers. Hij citeert uit dit ontwerp „In de registers kunnen ingeschreven worden alle feiten die een verandering in de rechtstoestand van registergoederen brengen of in enig opzicht voor die rechtstoestand van belang zijn." En daarnaast: „Bij a.m.v.b. wordt geregeld, welke stukken aan de bewaarder der registers moeten worden ter hand gesteld om een inschrijving te verkrijgen en wat deze stukken moeten inhouden boven hetgeen in de wet is bepaald." Het ontwerp bepaalt reeds uitdrukkelijk, dat vonnissen kunnen worden ingeschreven. De aangehaalde artikelen kunnen de mogelijk heid openen grensbepalingen, delimitatierapporten, uitspraken van een kadastrale Raad van beroep enz. naar sprekers mening een reeks van feiten die voor de rechtstoestand van registergoederen van belang zijn, immers zij stellen de omvang dier goederen vast te publiceren. De te ontwerpen a.m.v.b. zou dan verder nog de mogelijkheid openen de inhoud dezer stukken vast te stellen en hierbij eisen te stellen die uitgaan boven hetgeen in het B.W. bepaald is. Spreker besluit als volgt„Verwezenlijking van de hierboven ge noemde gedachten van de commissie Dorhout Mees of een eenvoudige uitwerking van de door Prof. Meijers in zijn ontwerp vastgestelde' be ginselen zouden eindelijk de eerste stap zijn in de richting van een rechtsgeldig Kadaster." Hierna vindt de bespreking plaats. De heer Schuurman, voorzitter van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, meent zonder voorbehoud de vraag die het rapport opwerpt bevestigend te kunnen beantwoorden en gelooft dat ook zijn vereniging modernisering wel zou toejuichen. De heer Mr. Iwema uit woorden van waardering. Ook hij is van mening dat wijziging nodig is. Hoe dit dient te geschieden is inderdaad een moeilijke materie. Van belang is b.v. wat eigenlijk een grensaan- wijzing is. In vele gevallen betreft dit een revindicatie. Ook de Romei nen kenden deze moeilijkheid, maar hebben die op practische wijze opgelost. In hun rechtspractijk onderscheidden zij twee soorten van acties, toegekend door de praetor en wel 1. de controversia de loco (een geschil over de eigendom), 2. de controversia de fine (een geschil over de grens). Het laatstgenoemde geschil beschouwde men als een technische kwestie en de Romeinse landmeter stelde in dat geval de grens vast. Spreker gelooft dat het goed is dat wij weer deze kant opgaan. Hij betuigt in dit opzicht dan ook adhaesie met het rapport Dorhout Mees. De heer Visser vraagt inlichtingen over de vorm der delimitatie rapporten die zouden kunnen worden overgeschreven benevens of de methode van grensregeling ook moet worden vastgesteld. De heer Mr. Bes wijst op verschillende moeilijkheden o.a. op het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 22