LANDMEETKUNDE Literatuuroverzicht C. F. Baeschlin: Lehrbuch der Geodasie. Met 118 figuren in en 10 figuren buiten de tekst; 892 en XX blz. Afmeting 15 X 23 cm. Prijs Zw. frcs. 65.Orell Füssli Verlag, Zürich. De schrijver, de ons welbekende thans oud-hoogleraar van de E.T.H. te Zürich, heeft een uiteenzetting willen geven van de theorieën die voor de behandeling van de gehele aardoppervlakte of van grote delen er van, nodig zijn. In zijn voorwoord deelt hij verder mee, dat hij geen handboek heeft willen schrijven, maar een leerboek waarin de fundamentele problemen zodanig worden behandeld, dat de lezer een algemeen overzicht kan verkrijgen, zodat hij na de bestudering van dit leerboek gemakkelijk kan overgaan tot het onderzoeken van speciale problemen. S. heeft er van afgezien de astronomische plaats bepaling op te nemen, die z.i. in de astronomie thuishoort. Eveneens is weggelaten de vereffening en berekening van grote triangulaties, waardoor S. de spherische geodesie buiten kon sluiten. Daarentegen is zeer in het kort iets opgenomen over de leer der kaartprojecties en iets over de evenwichtsfiguren van roterende vloeistoffen. S. heeft voortgebouwd op zijnEinführung in die Kurven- und Flachentheorie auf vektorieller Grimdlage, Zürich 1947. Echter heeft hij aan het begin van dit leerboek nog kort enkele mathematische theorieën opgenomen. De inhoud van het boek valt uiteen in twee delen. Het eerste deel behandelt de geodesie van het meetkundige standpunt uit. Het tweede deel geeft de geodesie van het physische gezichtspunt uit. De schrijver merkt verder op dat, ofschoon hij zich op principiële gronden van de vectoranalyse bediend heeft, hij in vele gevallen toch van de coör dinaten gebruik heeft gemaakt, om daardoor een gemakkelijker samen hang met de bestaande literatuur te verkrijgen. Aan het schrijven van het boek heeft medegewerkt Walter Höhn, d'ipi. Mathemafiker E.T.H. Deuitgave van het boek is tot stand gekomen met financiële steun uit het Fonds für die Ermöglichung der Herausgabe wichtiger Lehrbücher en van de firma Kern Co A.G. Aarau. Hier volgt thans eerst de inhoudsopgave. I. Teil; Die Geodasie vom geometrischen Standpunkt aus. I. Kapitel. Das Erdellipsoid. Blz. 27-66. II. Kapitel. Triangulierung auf dem Rotationsellipsoid und damit zusammenhangenden Fragen. Blz. 66-93. III. Kapitel. Die geodatische Linie am Rotationsellipsoid. Blz. 93- 170. IV. Kapitel. Différentialformeln für die geodatische Linie. Blz. 176- I93-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 33