290 driehoeksketting, terwijl de verdere verbindingen uit enkelvoudige kettingen bestaan. Hoofdzakelijk werd de methode van Bowie gevolgd bij de ver effening van 23 knooppuntnetten, 35 verbindingskettingen en 75 hulp- netten deze methode werd echter aangevuld met een bases- en azi- muthsvereffening om te voorkomen dat de verbindingskettingen tussen de knooppuntnetten de azimuth- en lengtevoorwaarden van de aan sluitingszijden geheel zouden moeten verwerken. Bowie en Krasofsky nemen aan, dat de fouten in de geodetische azimuthoverbrenging zo groot zijn, bij een afstand van 200 of meer km van de Laplacepunten, dat men beter de Laplace azimuths als foutloos kan aannemen. Hier bij het C.E.D. lagen de Laplacepunten zo dicht op elkaar, dat dit niet meer verondersteld mocht worden en men tot een vereffening moest besluiten. Eenzelfde overweging gold voor de basesvereffening. Ook de loodafwijkingen werden aan een speciale vereffening on derworpen, waarbij dus geen samenvallen van de normaal op de ellip soïde en de loodrichting in een centraal punt werd aangenomen. Daar afgezien werd van het bepalen van de best aansluitende refe rentie-ellipsoïde, omdat het materiaal daarvoor te gering was en men de ellipsoïde van Hayford als rekenvlak aannam met de internationale meter als maateenheid, kwam de loodafwijkingsvereffening neer op de bepaling van de overblijvende loodafwijking in een willekeurig centraal punt. Er stonden voor deze vereffening 183 astronomische stations ter beschikking, die 451 foutenvergelijkingen opleverden. De drie normaalvergelijkingen gaven dan de verschuiving en verdraaiing in het centrale punt van het als benadering aangenomen net. In totaal waren er bij de vereffening van het net 1332 voorwaarde- vergelijkingen, waarvan 312 niet lineair. De oplossing van de ondanks de methode van Bowie toch nog om vangrijke groepen normaalvergelijkingen gebeurt met het „Entwick- lungsverfahren'' en „Substitutionsverfahren" van Boltz. Volgens de schrijver is het C.E.D., dank zij zijn geografische ligging, de omvangrijke gegevens waarop het berust en allesomvattende, zonder enige dwingende of vooropgezette bepaling tot stand gekomen vereffe ning, van zo hechte constructie, dat het zeer goed dienst kan doen als kern voor de uitbreiding over de overblijvende Europese gebieden. Op blz. 94 deelt Prof. Gigas in een nabeschouwing mee, dat bespre kingen met zijn 24 wetenschappelijke medewerkers er toe geleid hebben de vereffeningsmethode nog verder te verbeteren, voornamelijk be staande uit vervanging van de knooppuntnetten door knooppuntstralen, terwijl de driehoeken bij de verbindingskettingen werden getrokken, en het gezamenlijk vereffenen van de azimuth-, bases-, lengte- en breedte- voorwaarden. Deze tweede vereffening werd uitgevoerd en bewees de deugde lijkheid van de eerste. In de internationale commissie is nu besloten Europa in enkele grote blokken te vereffenen en deze aan elkaar te sluiten. Als eerste stap komt hiervoor in aanmerking de aansluiting van de Baltische ring aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 36