294 Ex en Ey uit de tekst van biz. 140 aan te passen aan de in het voor beeld terecht gebruikte notatie Xe en Ye Het verdient aanbeveling dat S. in een volgende druk fig. 104 her ziet en er in laat uitkomen waar het scharnierpunt tussen poolarm en omlooparm zich bevindt. Bij het onderwerp waterpassen vermeldt S. op blz. 163, zij het zonder bewijs, terecht, dat, ter eliminatie van de fout ontstaan door niet-even- wijdigheid van richtlijn en vizierlijn, bij een aaneengeschakelde water passing de som der afstanden van het instrument tot de voorbaken gelijk moet zijn aan die van het instrument tot de achterbaken. Het bij fig. 121 gegeven voorbeeld is echter slechts juist als de slaglengten DE en EP gelijk zijn, hetgeen in de tekst niet wordt verondersteld. In de 182 en 184 verwart S. de invloeden van de terrestrische en de astronomische refractie en bij de profielwaterpassing zou ik gaarne de dikwijls gebruikte methode vermeld hebben gezien, de hoogten der punten in het profiel te bepalen uit de hoogte van de vizierlijn en de afstanden tot de punten in het profiel met de dradenafstandsmeter. Het is prettig in het hoofdstuk over de dubbelbeeldafstandsmeting de noniusbaak van 'Prof. Kruidhof opgenomen te zien. De uitvoering van het boek valt te loven. N. D. Haasbroek Heinz Stahlkopf: Grundlagen der Ausgleichungsrechnung, mit Beispielen. 74 blz.; 13X20 cm; Berlin, Verlag für Technik und Kultur, 1949. Een vrij pretentieloos, maar voor de argeloze lezer des te gevaar lijker werkje: immers een verzameling van halve waarheden en vele schijnbewijzen en -redeneringen. Men trachte maar eens te begrijpen wat de S. bedoelt met„Die Wahrscheinlichkeitsrechnung ist somit die Ausgleichungsrechnung der unberechenbarcn Zufalligkeiten der Wirklichkeit". Kennelijk is de mathematische statistiek een gesloten boek voor de S.de beruchte vazen met zwarte en rode ballen vormen waarschijnlijk de „Grundlagen"; men leze ter toelichting op blz. 20: „Der mittlere Fehler ist also kein „Fehler im eigentlichen Sinne, sondern er gibt lediglich die Grenzen an, innerhalb der der wahre Wert nach den Gesetzen der Wahrscheinlichkeit liegen könnte. Es ist ein Mass für die Unsicherheit oder Schwankung der betreffenden Messungszahlen". Wie zich wil oriënteren in de kwestiesinwendige en uitwendige nauwkeurigheid en de berekening van een middelbare fout uit weinig waarnemingen, zal uit de hieraan op de blz. 24 en 30 door de S. ge wijde regels wel niet veel wijzer worden, integendeel. Men houde zich liever aan de publicaties van Tienstra of Harkink'! W. B. Theodor Soyka: A, Tachymetertafeln für den Feldgebrauch bei centesimaler Teilung. Reductie hor. afst. 10 blzid. hoogteverschil 30 blz; formaat 21 X 30 cm.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 40