IN MEMORIAM JAN GURBE FORTUIN 302 geboren te Dokkum, 22 April 1894, overleden teArnhem, 26 Augustus 1949; adspirant-landmeter van het kadaster van 1 Februari 1916 tot 1 November 1919; landmeter van het kadaster van 1 November 1919 tot 16 October 1931. Kadasterman in de beste betekenis van het woord, ook nadat hij uit onze rijen was getreden om de leiding op zich te nemen van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat. Prettig mens met wie het een ge noegen was van gedachten te wis selen, onverschillig of de meningen convergeerden dan wel uiteenliepen. Is het misschien juist deze eigen schap geweest die zwaar heeft gewogen toen het er om ging een land meter uit het kadasterkamp in een leidinggevende functie te plaatsen bij de in die tijd in opbouw zijnde Meetkundige dienst? Vooral in die eerste tijd waren de moeilijkheden voor hem alles behalve denkbeeldig. Eerlijkheid gebiedt ons te erkennen, dat het kadaster als geheel genomen minstens lauw, om niet te zeggen „ver dedigend" stond tegenover samenwerking met een dienst die men niet kende. Maar dat was niet de enige weerstand, die mede en misschien wel in hoofdzaak - door zijn toedoen zou afzwakken. Ook in eigen huis d.w.z. bij de Rijkswaterstaat-zelf werd de schepping van de Meet kundige dienst niet overal op één lijn gesteld met de geboorte van een welkome babv. Het is hier niet de plaats om het al of niet begrijpelijk zijn van de geschetste mentaliteit in beschouwing te nemen, maar wel om ere te géven wie ere toekomt én te onderstrepen dat Fortuin op de belangrijke post die hij bezette, zeer veel en zeer nuttig werk heeft gedaan om een zuivere atmosfeer te scheppen. Hij was soepel, maar dat wil vooral niet zeggen, dat hij er geen positieve meningen op nahield of dat hij aarzelde, als het nodig was, voor een mening te strijdenook in gevallen waarin uitzicht op een overwinning eigenlijk niet bestond en zelfs de kans op remise zeer klein scheen. Maar nooit betrad hij het strijdperk terwille van het gevecht zelf. De tegenstander van het ogenblik had te doen met een rivaal van formaat, die de regels der ridderlijkheid niet één moment uit het oog verloor. Fortuin was een man wiens waarnemingsvermogen niet beperkt bleef tot het voor iedereen direct zichtbare. Dat wat zou kunnen worden had evenzeer (of soms meer) zijn belangstelling als dat wat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 48