305 uitvoerige rede uiteen van welke betekenis Prof. Tienstra voor de landmeetkunde is geweest. Prof. Tienstra bezit vele gaven en het is zijn grote verdienste geweest, dat hij deze gaven niet' verborgen heeft gehouden, maar vele anderen daarin heeft laten delen. Hij was ge durende vele jaren voorzitter der Federatie en heeft zijn functie eerst neergelegd toen hij meende al zijn krachten te moeten concentreren op het voltooien van zijn levenswerk, de nieuwe theorie van de grondslag der waarnemingsreeksen. Verder heeft Prof. Tienstra zich vele ver diensten verworven door zijn functie van redacteur van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, het tegenwoordige orgaan der Federatie. Zijn bijdrage tot de samenstelling van de H.T.W. en de tot standkoming van de studie voor geod. ingenieur zijn algemeen bekend. De voorzitter getuigt bovenal van de goede kwaliteiten die Prof. Tien stra als mens bezit en biedt hem tenslotte het ere-voorzitterscbap der N.L.F. aan (applaus). 4 In zijn antwoord verklaart de nieuwe ere-voorzitter dat hij enigszins heeft opgezien tegen dit moment. De gehele ontwikkeling van de land meetkunde heeft immers in zijn voordeel gewerktbovendien meent hij een groot gedeelte van de dankbetuigingen te moeten overbrengen op zijn medewerkers, te weten de heren Kwisthout en Hamelberg bij de samenstelling van de H.T.W.de mede-redacteuren de heren Mr. Jonas en Harkink en bij de totstandkoming van de nieuwe studie richting de heren Prof. Schermerhorn en de overige collega's. Er is een groot verschil in de landmeetkundige wereld van 1913, toen spreker zijn loopbaan begon en die van deze tijd. De landmeter heeft meer en meer een eigen taak te vervullen gekregen, zoals bijv. bij de ruilverkaveling. De gunstige ontwikkeling in de landmeetkunde heeft voorspoed tengevolge gehad in het verenigingsleven en de Federatie. Het is ook aan de landmeters, de dragers van het vak, te danken dat de ontwikkeling zo gunstig is geweest. De spreker is dankbaar voor de grote eer die hem te beurt is gevallen, temeer daar een profeet in eigen land meestal niet wordt geëerd. De enige schaduwzijde van deze ge beurtenis is, dat een dergelijk eerbetoon iemand eerst op reeds gevor derde leeftijd ten deel valt. De voorzitter dankt Prof. Tienstra voor de aanvaarding van het ere-voorzitterschap. 6. Na de commissievergaderingen, waarvan de verslagen van de commissie voor administratie en juridische problemen en van de commissie voor fotogrammetrie en kartografie afzonderlijk zijn op genomen in de desbetreffende rubrieken van dit tijdschrift, krijgt de heer J. Th. Verstelle, kartograaf bij de afdeling Hydrografie aan het Ministerie van Marine, gelegenheid voor het houden van zijn lezing over „Hydrografische kaartering". Doordat de vergadering van de commissie voor fotogrammetrie en kartografie teveel tijd in beslag heeft genomen, acht de spreker het gewenst slechts een Engelse film te vertonen over hydrografie, en zijn lezing uit te stellen tot een volgende keer. De film, die voor leken is vervaardigd, geeft een aardig beeld van het hydrografische werk. In een nabeschouwing verklaart de heer Verstelle, dat de Engels*1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 51