306 hydrografie in principe hetzelfde is als de Nederlandse. Hij merkt verder op dat de basismeting in zee vrij onnauwkeurig is. Grote nauw keurigheid was tot voor korte tijd niet noodzakelijk, daar de zeekaart slechts dient voor de scheepvaart om veilig te kunnen varen. In Indo nesië waren tot het midden van de laatste oorlog de 400 zeekaarten van voldoende nauwkeurigheid. De inwendige nauwkeurigheid van het radionavigatiesysteem is echter veel groter dan die van de bestaande zeekaarten. Het is nu dus noodzakelijk de kaarten te verbeteren. De nauwkeurigheid van de nieuwe kaarten dient groter te zijn dan die van het navigatiesysteem. In Indonesië wordt het decca-systeem toege past, dat een nauwkeurigheid geeft van 5 tot 40 meter. De plaats bepaling is vrij van de voortplantingswet der fouten, hetgeen een groot voordeel oplevert. In zee zal de kaartschaal zijn 1:200000, aan de kust 1: 10000. De hydrografie prefereert het deccasysteefti, waarvan de nauwkeurig heid op zee groter is dan op het land. De voorzitter dankt de heer Verstelle voor het vertonen van de film en voor zijn toelichting en spreekt de wens uit dat een volgend keer meer in bijzonderheden kan worden ingegaan. 7. De rondvraag biedt geen punten van bespreking. 8. In zijn slotwoord dankt de voorzitter de voorzitters en rappor teurs van de commissies, benevens de prae-adviseurs voor hetgeen zij in hun verschillende functies hebben verricht. Daarna sluit hij onder dankzegging voor de grote opkomst het 9e congres der N.L.F. De secretaris der N.L.F., G. F. Witt Kort verslag van de Geodetische Week, gehouden op 18, 19 en 20 Mei 1949 te Delft De eerste dag sprak Dr. A. Letroye des morgens over „La situation actuelle du réseau géodésique beige", des middags over „Organisation et róle de l'Institut Géographique Militaire". In de eerste lezing gaf de spreker tal van wetenswaardigheden over de samenstelling en nauw keurigheid van het Belgische driehoeksnet en ontwikkelde hij het pro gramma der werkzaamheden in de toekomst. De tweede lezing betrof de personeelsbezetting en de verschillende taken van de afdelingen van het „Institut Géographique Militaire". De eerste lezing werd bijgewoond door de militaire attaché bij het Belgische gezantschap hier te lande. Prof. Tienstra, die ook het welkomstwoord tot de Belgische gasten had gericht, dankte de spreker voor zijn interessante lezingen, waarbij hij de hoop uitsprak dat deze dag het nodige ertoe zou bijdragen om de banden tussen de beide buurlanden te verstevigen. De tweede dag begon Prof. Tienstra aan de hand van de verstrekte syllabus zijn voordrachten over de grondslag van de waarnemings reeksen. In de voormiddag werd bovendien een film vertoond van de productie en de toepassing van de instrumenten der firma Wild. Voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 52