308 De opening van het congres en van de daaraan verbonden tentoon stelling vond plaats in de fraaie aula van de Universiteit door de voor zitter, de heer M. Baudet (Zwitserland). Secretaris-generaal van het congres was Prof. Dr. Walter K. Bachmann. In deze aula werden in de loop van het congres tevens voordrachten gehouden door de heren H. Harry (Zwitserland) over de rol van de landmeter in het sociale leven, René Danger (Frankrijk) over beroepsonderwijs en Henry Weston Welles (Engeland) over planologie. Hier had, op 27 Augustus, de plenaire zitting plaats en werden de conclusies der commissies aan de plenaire vergadering voorgelegd. Hier werd ook het congres gesloten. In het congres vormden zich de volgende 10 studiecommissies I Technisch woordenboek; II Kadaster; III Methoden, instrumenten, fotogrammetrie IV Planologie V Rol van de landmeter bij de wederopbouw en de herverkaveling VI Rol van de landmeter in de kartografische wetenschap VII Beroepsonderwijs; VIII Jonge landmeters; IX Beroepswerkzaamheden in verband met tarieven en salarissen X Bibliografie intellectuele betrekkingen. Zij hielden hun vergaderingen in de verschillende collegezalen van de Ecole polytechnique de l'Université de Lausanne. Als ik iets zou mogen aanmerken op het overigens zo voortreffelijk georganiseerde congres, dan is het dit, dat ik het betreur, dat de vergaderingen van alle commissies steeds samenvielen. Men kon bezwaarlijk de ver gadering van een tweede commissie bezoeken, omdat men dan ernstig gevaar liep, het contact met de andere te verliezen. Ik ben van mening, dat internationaal contact tussen landmeters van grote betekenis is. Men hoort in commissievergaderingen en daar buiten in onderlinge gesprekken over de stand van de landmeetkunde in andere landen, men wisselt van gedachten over de problemen die de deelnemers op technisch, juridisch-administraticf en economisch gebied bezighouden en men verruimt hierdoor zijn blik. Het komt mij voor, dat besprekingen over onderwerpen van tech nische aard het meest bevrediging geven en het gemakkelijkst tot resul taten leiden. Zo kon in commissie I, die door afwezigheid van Prof. De Schrijver (België) werd gepresideerd door de heer Solari (Zwit serland), worden voortgebouwd op datgene wat reeds in de jaren i935"i938 was voorbereid en begonnen, doch door oorlogsomstandig heden gedeeltelijk vernietigdhet maken van een meertalig technisch woordenboek. Uit het Frans, dat als basistaal zal dienen, zullen tech nische woorden worden vertaald in het Engels, Duits, Italiaans en in een Slavische taal, waarvoor het Pools werd aangenomen. Bovendien zal vertaling plaats kunnen hebben in het Tsjechisch, Nederlands, Zweeds, Deens en Servisch.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 54