309 Commissie III, onder voorzitterschap van Prof. Hallert (Zweden), concludeert, dat, sinds het congres in Rome, een vooruitgang is te constateren in de constructie van instrumenten. Een vooruitgang tevens in de Fotogrammetrie, die zich thans reeds dermate heeft ontwikkeld, dat aan kadastrale diensten moet worden aanbevolen, de mogelijkheden van de fotogrammetrie voor hermetingen ernstig te bestuderen met het oog op het kostenvraagstuk. Mede in verband hiermede oordeelt deze commissie voor het volgend congres een nauwe samenwerking met commissie II nodig. In commissie VI kwam de ook reeds in Nederland zo gaarne ge koesterde wens tot uiting, in alle landen de beschikking te hebben over nauwkeurige grondkaarten op de schaal i10 ooo, voorzien van hoogte lijnen, en dienende voor technische, economische en wetenschappelijke doeleinden. Commissie X bepleitte internationale tijdschriftenruil en, zoals het Tijdschrift voor K. en L. reeds vele jaren geleden ten behoeve van zijn buitenlandse betrekkingen deed, een korte inhoudsopgave in het Frans en Engels onder de gepubliceerde belangrijkste artikelen. Boven dien werd uitwisseling van studenten en van hoogleraren van univer siteiten en hogescholen zeer aanbevolen. Minder bevredigend lijken mij de besprekingen in die commissies, waar, zoals in commissie V, technische kwesties in belangrijke mate worden beïnvloed door velerlei wettelijke bepalingen die in verschil lende landen over wederopbouw en herverkaveling bestaan. Zij het dan ook, dat de landmeter, die er bij werkzaam is, in alle landen vrijwel dezelfde sociale taak heeft te vervullen. Vele van mijn lezers zal ongetwijfeld het besprokene in commissie II interesseren. Deze commissie, onder voorzitterschap van de heer Louis Hegg (Zwitserland), stelt zich de oprichting voor van een internatio naal bureau, waarin al die zaken van technische, juridische en econo mische aard zouden kunnen worden besproken die betrekking hebben op de administratie van de rechten op de grond. Het bureau zou moeten bestaan uit een directie (Commissie), samengesteld uit een lid uit elk bij de F.I.G. aangesloten land en uit een uitvoerend orgaan (Bureau), gevormd door de voorzitter van de Commissie, een (permanente) secre taris-generaal en drie leden. Het bureau zou allereerst tot taak hebben, een vergelijkende studie te maken van de problemen die zich bij de administratie van de rechten op de grond voordoen en van de eigen dom van onroerend goed in het algemeen. De functie van de afgevaar digden van de aangesloten landen zou zijn na nauwgezet onderzoek datgene in de Commissie mede te delen, wat zij in deze materie voor hun land representatief achten. Tevens zouden zij tot taak en tot plicht hebben aan de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten in hun land mededeling te doen van alle door de Commissie genomen en door de F.I.G. bekrachtigde besluiten. Aan het congres was een interessante tentoonstelling verbonden, waarop vele bekende firma's, zoals Wild en Kern, exposeerden en waar men een fraaie collectie landmeetkundige instrumenten van de Engelse firma Hilger and Watts kon bewonderen. Een Nederlandse inzending

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 55