262 kavelingsbelangen dienenhet beschikbaar stellen van grond voor dergelijke wegen aan de gemeentede verplaatsing van agrarische be drijven uit de bebouwde kom, al dan niet teneinde bouwterrein te ver krijgen; de verbetering van de afwatering van de bebouwde kom; de zuivering van zakelijke rechtenhet verkrijgen van kadastrale her meting van de bebouwde komhet verkrijgen van bouwterrein en van grond voor sportterreinen en begraafplaatsen zonder tot onteigening te moeten overgaanetc. De ervaring schijnt te leren, dat het van belang is zeer nauwkeurig na te gaan, welke gedeelten van de be bouwde kom men bij de ruilverkaveling zal betrekken en welke doel einden men daarmede wil bereiken. De gevallen waarbij men zonder veel onderzoek op grond van algemene overwegingen de bebouwde kom in haar geheel hetzij buiten de ruilverkaveling heeft gehouden, hetzij daarin heeft opgenomen, schijnen beide tot moeilijkheden te leiden. Overigens blijkt uit deze gegevens wel duidèlijk, dat de woorden van artikel 10, zoals dit sinds 1941 luidt, op zeer rekbare wijze kunnen worden geïnterpreteerdmen laat op grond van „de aansluiting van wegen en waterlopen" de bebouwde kommen in het ene geval geheel buiten beschouwing, in het andere trekt men ze volledig en in het derde gedeeltelijk bij de ruilverkaveling. Overbedeling aan de gemeenten; aanleg van wegen. Ten slotte is het nauwe verband tussen de ruilverkaveling en de uit breiding van de bebouwde kommen der gemeenten tot uitdrukking ge komen bij de toedeling van gronden aan de gemeenten. In vele ge vallen is het noodzakelijk gebleken bij de ruilverkaveling aan de gemeente, hoewel die als eigenares geen of weinig grond inbracht, gronden toe te wijzen welke voor wegen (waarbij de ruilverkaveling geen rechtstreeks belang heeft) en soms voor bouwterrein nodig zijn. Meestal wordt dan een overeenkomst getroffen, krachtens welke die wegen hetzij door de ruilverkavelingsorganen worden aangelegd, met bijbetaling door de gemeente voor de werkzaamheden (bijv. extra breedte of verharding) aan welke uit agrarisch oogpunt geen behoefte bestaat, hetzij door de gemeente worden gemaakt, waarbij de ruilver kaveling de kosten betaalt die in ieder geval voor haar rekening zouden zijn gekomen. Ook dit is een ontwikkeling welke bij het tot stand komen van de Ruilverkavelingswet 1938 niet is voorzien. De wet regelt immers wel de toedeling van kavels aan de Staat, doch zwijgt over toedeling aan de gemeenten. Behoefte aan wijziging van de Ruilverkavelingswet 1938 Hoewel in de praktijk tot nu toe niet van ernstige klachten is gebleken, meent de commissie, dat dit geen voldoende aanleiding kan zijn om een onbevredigende wettelijke regeling te laten voort bestaan. Bovendien is het geenszins zeker, dat het op den duur moge lijk zal blijven alle moeilijkheden door vrijwillig overleg op te lossen, vooral omdat in de toekomst nog een belangrijke intensivering mag worden verwacht zowel van de ruilverkavelingswerkzaamheden als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 8