109 op een eventuele regelingsfout van het rolletje de planimeter zodanig moet worden opgesteld, dat de grondcirkel (tevens zwaartecirkel) het perceel in twee ongeveer even grote stukken verdeelt (hierop komen we terug in 7) de perceelsgrens wordt dus in ten minste twee punten door de grondcirkel gesneden. De aandacht zij nog gevestigd op het feit, dat zoals uit de boven staande beschouwing gemakkelijk is af te leiden wanneer het ge geven voorschrift niet wordt gevolgd, de invloed van het niet samen vallen van begin- en eindpunt aanzienlijk groter kan zijn dan die van een even grote afwijking van de loupe ten opzichte van de per ceelsgrens. Deze afwijkingen hebben bovendien een toevallig karakter en heffen elkaar dus in zekere mate op. Intussen moet men zich geen overdreven voorstelling maken van de fout die gemaakt wordt bij het doen samenvallen van het eindpunt met het beginpunt; uit proefmetingen is gebleken, dat de middelbare waarde van deze fout niet groter is dan 0,025 mm. 5. Nauwkeurigheid van verschillende gedeelten van de poolschijf- rand. Teneinde te onderzóeken of de nauwkeurigheid van de planime- trering al of niet afhangt van het gedeelte van de poolschijfrand dat wordt gebruikt, werd een aantal series metingen gedaan, waarbij na elke serie de poolschijf 25 of 50 gr werd gedraaid. Het gemeten object was de proef schijf, de onderzochte planimeters waren de Coradi 5809 (nieuw) en de Coradi 3844 (oud). Het laatste instrument werd in het onderzoek betrokken om na te gaan of enig verschil in nauw keurigheid zou worden geconstateerd tussen het gedeelte van de pool schijfrand (aangegeven met de bekende witte pijlen) dat sedert 1914 gebruikt was en het andere gedeelte dat ongebruikt was gebleven. Teneinde de te onderzoeken foutenbron niet te laten verdoezelen door andere, werd het rolletje van deze planimeter tijdelijk vervangen door een nieuw exemplaar, terwijl de omloopstift werd vervangen door een omlooploupe, zodat dezelfde proef schijf kon worden gebruikt als voor de nieuwe planimeter. De resultaten van de metingen zijn voorgesteld in fig. 18. De middel- 3 "•o-. *0- <r~ Oqr 50 100 150 200 250 300 350 OC o o wol Coradi 3844 ^gebruikt gedeelte poolschijf Oo Coradi 5809 Fig. lö Middelbare fouten bij gebruik van verschillende poolschij fgedeelten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 111