VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 122 Derde en vierde proefmetingen. Deze werden zodanig ingericht, dat een indruk zou worden verkregen van het gedrag van de plani- meter terwijl het instrument zich aanpast aan een gewijzigde tempe ratuur. Nadat een korte reeks metingen was gedaan bij een lage temperatuur (+3° resp. 3,5°) werd het tekenbord met de plani- meter overgebracht naar een vertrek met een hoge temperatuur 170 resp. 200), waar gedurende 110 resp. 80 minuten continu metingen werden verricht. Als perceel fungeerde een porceleinen schoteltje, waarvan de uitzettingscoëfficient zeer gering is (3.10-6). Daarna werd de planimeter teruggebracht in het vertrek met lage temperatuur, waar direct enkele metingen werden gedaan, gevolgd door metingen na 70 minuten succ. 17 uren (3e proef) resp. na 10 uren (4e proef). De resultaten zijn gegeven in fig. 27, waarin elk cirkeltje betrekking heeft op het gemiddelde van drie opeenvolgende metingen. Ondanks hun onvolkomenheid en onvolledigheid tonen de beschre ven metingen duidelijk aan, dat temperatuursveranderingen tot uiting komen in de resultaten van de planimetreringen. Het is dus verstan dig de planimeter te bewaren in een temperatuur die ongeveer gelijk is aan die waarin hij gebruikt zal worden. Is dat niet mogelijk, dan geve men het instrument vóór het gebruik voldoende tijd (b.v. een uur) om zich aan de andere temperatuur aan te passen. Bij absolute planimetrering dient de planimeter gebruikt te worden bij een tem peratuur ongeveer gelijk aan die waarbij de ijking heeft plaats ge vonden. M. F. FERWERDA, De enclaves in BAARLE-NASSAU Mijn aandacht werd gevestigd op het hieronder volgend citaat uit de „Handelingen van de Tweede Kamer" in de vergadering van 23 April 1947: De Heer Sassen „Mijnheer de Voorzitter! Ik wil nog gaarne een enkel punt aan roeren, dat mij als Brabander toch wel enigermate hoog zit. Hoog zit ook, omdat het hier betreft een anachronisme, dat tot gevolg heeft, dat men als het ware de kat bij het spek zet. Ik bedoel het anachro nisme van Baerle-Nassau en Baerle-Hertog. Deze laatstgenoemde Belgische gemeente ligt in meer dan 30 stukken geënclaveerd in het Nederlandse Baerle-Nassau. Deze eeuwenoude wantoestand is bij Landmeter van liet kadaster, Breda

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 124