128 gecultiveerde gronden, de „vennen". Tot deze conclusie komt ook de Heer Juten in zijn standaardwerk: „De Parochiën in het bisdom Breda". Tot beloning dus van de erkenning, dat de Heren van Breda de goederen van de Hertog (van Brabant) in leen houden, wordt dit leen vergroot met de in dit gebied gelegen vennen. Later, nl. in 1363, bij het instellen van de Zaterdagsche Markt te Turnhout, een keur van Maria van Brabant, wordt Baarle-Hertog bij de Vrijheid van Turnhout getrokken. Baarle-Hertog, het oudste gedeelte van het dorp, omvatte enkele boerderijen, die cijnsplichtig waren aan de Hertog; de woeste gron den die werden ontgonnen, bebouwd en waarop werd gebouwd, be hoorden tot het leen van de Nassauers en op deze wijze ontstond de kern Baarle-Nassau. Werden bij de vrede van Münster in 1648 de delen Hertog en Nassau te Zundert, Princenhage en Sprundel ver enigd, niet was dit het geval te Baarlehier bleef de scheiding be staan, feitelijk toegespitst, daar Nassau als deel van de Baronie van Breda bij de Generaliteitslanden kwam, terwijl Hertog, behorend tot de Baronie van Turnhout, werd gevoegd bij de Zuidelijke Neder landen. De kerkelijke strijd komt nu naar voren onder leiding van Pastoor van Herdegom, die opkwam tegen het verlies van kerk en parochie bij een vereniging van de beide Baarles. Hoe verward overigens de toestand was, blijkt uit een door pastoor Juten in Taxandria 1937, pag. 273, gepubliceerd rapport, dat op 31 Mei 1652 door de Classis van Breda aan de Prins van Oranje werd uitgebracht over de toe stand der Katholieken binnen diens Bredase heerlijkheid. Ten op zichte van Baerle werd in dit rapport onder meer opgemerkt: „dewijle niemant daer en woont voor alsnog openbare professie doende, soo is alleen gesproocken met de vorige, dewelcke hoewel ongeerne ende met becommernisse hare bedenckingen ende redenen hebben gegeven om te bewijsen, dat niet alleen het pastorijhuijs ge- naemt het St-Annahuijs, maar oock de kereke van Baerle selfs op den gront van Nassauw staet, daervan een bijsonder geschrift haere Hoochheden sal worden overgegeven. De schoudt, secretaris, stadhouder, schepenen, vorster, kerekmees- ters, armmeesters, schoolmeester en ondermeester alle paeps. De school staat onder den Hertogh maar wordt gegageert uit Nassauw ende den Hertoghkerekmeesters en armmeesters doen alle jaeren rekeninghe. De Heer Officier, aengesproocken sijnde over het sub- stantieelste van 't voorgaende, seijde te willen de eerste sijn in de executie van de placcaten van Sijne Hooght als het eenpaerig ginck, ende dat hij een papist sijnde, de papisten voor niet met allen liet predicken, daer de gereformeerde schouten om geit door de vingeren sagen, soodat hij de papisten niet en conde dreijgen ende in de boete slaen, siende dat die van de Religie het Haarluijden openbaarlijck om haar profijt accorderen. Ende concludeerden te willen sijn en blijven een getrouw dienaer van Sijne Hooght ende Hooghheden." Ook reeds voor 1648 waren er de nodige twistpuntenzo komt in het parochiaal archief van Baarle-Hertog een aantekening voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 130