131 „II sera nommé dans le terme d'un niois après l'échange des rati fications des commissaires pour reconnaitre les limites du Brabant ét pour convenir de gré a gré des échanges, qui pourroient être d'une convenance mutuelle." Want vervolgt de memorie „Dien artiekel en kan maer relatief sijn tot de betwistbare limieten van Brabant. Die uijtwisselinghe de gré a gré en konnen oock maer raecken eenige stukken lands ofte enclavementen door welken uijt- wisselinghen alle materie van contestatie jurisdictjonelle of territoriale souden weggenomen worden, 't Is dan tegen de intentie van Sijne Majesteid te willen onder pretext van dien 13 artiekel aen de Hol landers cederen een geheel dorp, die sonder de minste contestatie al tijd deel gemaeckt heeft van Brabant, 't Ware tegen de intentie van Sijne Majestijd, aldus uijtwisselen, om niet te seggen vercoopen een deel van sijne ondersaeten met hunne eijgendommen. Dese uijtwisse- linge kan sooveel te min onder de inhoud van dien 13 artiekel van het tractaat van Fontainebleau begrepen worden, dat Sijne Majestijd met Sijne blijde incomste belooft heeft geen alignatie selfs van Sijne Do- meijnen in Brabant te doen a fortiori en mag hij Sijne ondersaeten en hunne eijgendommen niet vervreemden ofte uijtwisselen; want hier en is geen questie van een noodsaekelijke of gepraemde alienatie, Baarle-Hertog en is selfs niet gecontesteert, dit dorp heeft van alle teijden deel gemaeckt van Brabant en daer en is geene de minste contestatie oijt geweest nopens het territorium nogte de jurisdictie." Geen wonder, gezien de inkomsten van diverse Baarle-Hertogers. In Taxandria, jaargang 1943, pag. 241, publiceert Van den Broek dan nog een request van de inwoners van Baarle-Hertog als aanvulling van bovenstaand verzoekschrift, dat meer een officieel karakter droeg, terwijl dit stuk als: „les reflexions suivantes, pour servir d'addition a la requestre" wordt aangeboden aan „Sa Majesté l'Empereur et Roi, et son Conseil de Gouvernement". Dit stuk heeft een veel persoon lijker karakter en is veel feller tegen de Hollanders, want„11 paroit même, que les Commissaires Hollandais ont eu l'adresse de faire passer cette cession pour avantageux a Sa Majesté, a eet effet, on a insinué, que les commerqans et fabriquans établis a Barleduc ne sont attachés a eet endroit que pour y exercer la fraude, on a pris plaisir a faire entendre, que le commerce de Barleduc n'est florissant que par cette seule raison, et qu'il seroit conséquemmant trés avantageux a Sa Majesté d'abandonner ce village, qu'on fait passer pour un ré- paire schuilplaats) de fraudeurs. Les Remontrans savoient bien que les Commissaires Hollandais (commissionnairs, oorspr.F.) employent tous ces petits moyens; mais ils n'ont pu s'imaginer que pareilles intrigues auroient mérité l'attention du Gouvernement, qui intéressé a avoir une parfaite connoissance de l'état des choses, aurait pu se convaincre, que la fraude n'entre pour rien dans les spécula- tions du commerce, qui fait fleurir Barleduc, la situation avantageuse de l'endroit et l'industrie des habitans, qui profitent de l'avantage de la situation sont les seuls ressorts, qui ont élevé le commerce de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 133