135 deze verhalen was het natuurverschijnsel van de uit de vroegere moe rassen opstijgende dampen, die zich over de heide verspreidden. 'In dit typisch Brabantse land, te bereiken uit Breda via 'Chaam, een der mooiste wegen in deze omgeving, zich slingerend door bos en bouwlanden, aan de Noordzijde begrensd door de Ulvenhoutse en Chaamse bossen, is de heide langzaam ten offer gevallen aan de land- honger, die steeds meer het natuurschoon opeist. Wat vinden wij nu in Baarle-Nassau en Baarle-Hertog? Huizen en huisjes als in ieder ander dorp, het ene welvarender of minder ver vallen dan het andere, meer of minder getroffen door de storm van de bevrijding, die in 1944 over dit land woedde. Toch is er een merk waardig verschil tussen deze huizen, welk verschil tot uiting komt in de nummerplaatjes, namelijk een witte plaat met daarop een. zwart nummer (Belgisch) of een zwarte plaat met een wit nummer (Neder lands). Lettende op de stroom van wielrijders en personen in alle mogelijke voertuigen, die in de regel alleen belangstelling hadden en nog hebben voor die Belgische nummers, komen we langzamerhand tot het tere punt, waarvan de vroegere Baarle-Hertogers ons wilden overtuigen, dat hier namelijk niet werd geleefd van fraude! Alvorens echter nader op deze smokkelaffaires in te gaan, is het niet ondienstig de aandacht te vestigen op de eigenaardige moeilijk heden, die zich als gevolg van de enclaves voordoen in vrijwel alle van gemeentewege te nemen maatregelen op sociaal-economisch ge bied. Stilzwijgend, zonder hiervoor steun te kunnen vinden in het proces-verbaal van 1836, wordt aangenomen, dat de niet in de enclaves liggende ongenummerde wegen van Nederlandse nationaliteit zijn worden de wegen aan de ene zijde begrensd door Belgische, aan de andere zijde door Nederlandse percelen, dan wordt de grens gevormd door de as van deze wegenliggen ze tenslotte geheel tussen Belgische percelen, dan worden ze beschouwd als te zijn Belgisch. Uit enige gesprekken met de Burgemeester van Baarle-Nassau kwam vast te staan, dat er nopens het onderhoud van deze gemeenschappelijke wegen geen enkele overeenkomst bestaat. Dit leidt tot allerlei moei lijkheden, hetgeen uit de volgende voorbeelden duidelijk wordt ge demonstreerd. De verbetering van de zuiver Belgische straten, de Katerstraat en de Klokkestraat, die na herhaald aandringen van Nederlandse zijde door de Belgen is uitgevoerd, gaf al dadelijk ver schil van mening omtrent de soort van wegdek. Aangebracht is een bitumen wegdek, terwijl onzerzijds was aangedrongen op een klinker bestrating met het oog op eerlang uit te voeren rioleringswerkzaam- heden. Ten aanzien van de gemeenschappelijke wegen is de praktijk, dat deze door de gemeente Baarle-Nassau onderhanden genomen worden. Wie de grens met onze Zuiderburen passeert, ondervindt aan de veren van het voertuig waarmee dit gebeurt, in de dorpen heel diuidelijk het verschil in nationaliteit! De Burgemeesters in België worden uit de Raad gekozen voor de tijd van vier jaren, hetgeen tot gevolg heeft, dat deze persoon veel meer rekening moet houden met de groep waarop hij steunt, dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 137