136 het dienen van het algemeen belang eigenlijk vereist. De man in de Belgische gemeenten is dan ook de gemeentesecretaris, een vast ambtenaar, die met het gehele bestuur volkomen op de hoogte moet zijn. Voorbeelden van gemeenschappelijke wegen zijn de Dij'k en de Turnhoutse weg. Van de Singel tot de molen, op een onderbreking van een enkel pand na geheel ingesloten door enclaves is de bestrating in onderhoud bij de Provincie Noord-Brabant! Langs de Chaamse weg en eveneens langs de Dijk, van Neder landse zijde onderhouden, zijn bij een vernieuwing van het lichtnet (het Belgische net voor straat- en huisverlichting is boven-, het Nederlandse ondergronds) enige tijd geleden zonder voorafgaande toe stemming door de Belgen 'beton lichtmasten geplaatst, hetgeen niet als een verfraaiing is aan te merken. Een zeer eenvoudige oplossing zou wel zijn, dat de stroom werd geleverd door de P.N.E.M. eventueel ingekocht door de Belgische overheid en door deze weer verder gedistribueerd. Meer voorbeelden zijn gemakkelijk aan te wijzeneen economisch gebruik van de aanwezige hulpbronnen wordt thans zeker niet nagestreefd! Voor de gemeente Baarle-Nassau is een nieuw rioleringsplan dringend nodig, maar zelfs een gemeenschappelijk plan is niet op te maken wegens het niet meedragen in de kosten hiervan van Bel gische izijde. Thans moeten incidenteel voorzieningen worden ge troffen, hetgeen niet bevorderlijk is voor een economische opzet. En dit in een tijd nu bij alle noodzakelijke nieuwbouw, aanleg van wegen en vooral een goed rioleringsstelsel gebiedende eis is. De weg die van Chaam het dorp binnenkomt is verlegd en wijkt belangrijk af van de ligging op de kaart; door de eigenaren zijn de gronden, nodig voor deze verlegging en verbreding, afgestaan, transporten zijn evenwel niet opgemaakt. De nieuwe weg staat niet volledig op de kaart, daar de enclaves, gebieden waarvan wij geen kadastrale gegevens hebben, een juiste toepassing belemmeren. Op kadastraal technisch gebied, bij het terreinwerk, geven deze hiaten tal loze moeilijkheden en wordt voortgeborduurd op een verouderde kaart, die voor het Nederiandse gebied zo goed mogelijk wordt bijgehouden. De op deze kaarten voorkomende, ingekleurde enclaves vertonen nog de bebouwing, zoals deze bestond tijdens de eerste opmeting. Aan de hand van aanmetingen, voorkomende op de voor en na vervaar digde veldwerken, is wel een en ander te reconstrueren, een bevre digend beeld van de terreinstoestand geeft het allerminst. Op politiëel terrein is de samenwerking al evenmin doeltreffend. Zo 'kwam het voor, dat een debiel persoon bewust de politie hoonde, maar hij was niet zo debiel of hij wist zich op Belgisch gebied, waar door niet kon worden ingegrepen. Wielrijders die zich aan enig vergrijp hadden schuldig gemaakt of aan wie ter nader onderzoek een halt werd toegeroepen, lieten zich een aantal meters verder van hun rijwiel glijden, plaatsten dit tegen een aldaar staande woning (natuurlijk Belgisch) en vroegen kwasi

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 138