137 verbaasd wat de Nederlanders eigenlijk van hen verlangden. Wel begrepen ze op veilig terrein te zijn en zo gebeurde het, dat een vast houdend politieman rustig de wacht hield, tot de overtreder weer ging vertrekken, maar de velo werd na verloop van tijd keurig in huis gehaald! Dat hierop van de zijde van de ambtenaar binnensmonds een hartgrondige verwensing volgde is wel enigszins begrijpelijk. De ambtelijke voorschriften moeten worden nageleefdtoen enige tijd geleden een moordaanslag was gepleegd in een Belgisch huis (Loots) was de Nederlandse politie het eerst ter plaatse. Hun onder zoek moest echter worden gestaakt toen de Belgische collega's arri veerden, hetgeen niet bevorderlijk is voor het gevoel van veiligheid en rechtszekerheid in dit wel zeer door elkaar geschudde dorp. En zo zijn we dan langzaam aan gevorderd tot het punt, dat vele pennen in rep en roer 'brengt, kolommen vol levert voor de dag bladen, de belastingambtenaren voor schier onoplosbare problemen stelt, de smokkel in Baarle-Nassau Natuurlijk is dit een euvel, ten nauwste verbonden aan een grens gebied steeds is er een wisselwerking geweest voor die artikelen die, door welke oorzaak dan odk, in het ene land gemakkelijker te krijgen waren en door het verschil in prijs diverse elementen aantrokken om hiermede hun slag te slaan. De eigenaardige toestand in beide Baarles maakt de zaak evenwel veel ingewikkelder: men behoefde maar een winkel binnen te gaan (met witte plaat cn zwart nummer) om Bel gische goederen, die in Nederland niet of izeer schaars te krijgen waren, te bemachtigen en te betalen met Nederlands geld, waarbij diverse koersmanipulaties (de zwarte franken) niet in ons voordeel kwamen. Nog zou deze' zaak niet zulke ontstellende vormen hebben aangenomen ware het niet, dat de achter ons liggende tijd verschil lende remmen had weggenomen, en men bepaalde goederen, al of niet nodig, tot elke prijs wilde bezitten. Vooral textiel was een zeer ge wild o'bject; men betrad een Belgische winkel, sloeg handdoeken en ondergoederen in naar hartelust om zich ten slotte bedenkelijk af te vragen op welke wijze dit moest worden meegevoerd. Geen nood, hiervoor was sendee: ten gerieve van de klanten (of de Nederlandse gulden) kon men zich achter een scherm diverse goederen aangorden, hetgeen bij het verlaten van de winkel niet zo dadelijk in het oog liep, behalve in sommige gevallen aan de omvang van de betrokkene Men zou kunnen tegenwerpen dat dit niet zo'n groot deviezen- verlies zou opleveren, maar beschouwt men op vrije middagen en Zondagen de onafgebroken stroom van belangstellenden, dan denkt men er anders over, izeker van de zijde van de fiscale ambtenaren. Be denkt men hierbij dat de eigenlijke smokkelhandel de zaak op de meest vernuftige en brutale wijze in het groot aanvatte, dan kan men na gaan, dat het hier niet om kleine bedragen gaat, doch dat hiermede inderdaad kapitalen gemoeid zijn. Men lette slechts op de rol van onze Zuidelijke rechtbanken, waarbij kan worden aangenomen, dat een be paald percentage wordt „gehaald".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 139