15 de beschrijving van de geschiedenis der kartografie uiteen in een ver zameling pamfletten en bijzondere studies, of werd gecamoufleerd achter tendentieuze theorie in een standaardwerk. In dit werk is nagenoeg alles verwerkt wat reeds eerder in afzonderlijke publicaties op dit gebied verschenen is, waarbij de stof geheel nieuw leven is in geblazen. Dit valt wel het meest op bij de behandeling van de rapporten van graadmetingen e.d. in de laatste twee hoofdstukken. Steeds is het verband van de geodetische en kartografische ondernemingen met de toestanden in die tijden bewaard gebleven. Zo zien we in hoofdstuk 9 (Survey of a country) Frankrijk als de eerste natie met zijn kaart van Cassini een nationaal kaartwerk ver vaardigen. Verder wordt in dit hoofdstuk van iedere natie de historie van zijn officiële kartografie behandeld. De problemen die hiermee samenhangen worden aan de hand van geschiedkundige beschouwingen behandeld. In het laatste hoofdstuk (Survey of a world) zien we hoe de ont wikkeling van de verkeersmiddelen het internationaal contact ook in de cartografie noodzakelijk maakte, teneinde eenheid te verkrijgen in de verscheidenheid, die op letterlijk ieder gebied van het kaartwezen en van de geodesie heerste. In dit hoofdstuk vindt men de boeiende ge schiedenis van: de internationale standaardmeridiaan, de standaardmeter en het metrieke stelsel, het standaardgewicht, de internationale ellipsoïde, de internationale tijdrekening, de internationale wereldkaart 11 000 000. De schrijver snijdt hiermee enkele problemen van wereldbetekenis aan en eindigt het hoofdstuk met het openbaren van enige ontstellende bijzonderheden uit de periode van Wereldoorlog II. De beschrijving van de harde lessen die de Geallieerde Naties in deze periode ont vangen hebben, vormt tevens het uitgangspunt voor de behartigens waardige woorden van de schrijver waarmee het boek besloten wordt: „We cannot hope to negotiate a world peace without a thorough know ledge of every part of the world, without world maps, complete and on as many scales as are necessary to give us a thorough understanding of what we are talking about". q Koeman Svensk Lantmateritidskrift, jg. 1948, biz. 22. Ame Bjerhammar: Over de vereffening van een driehoeksnet dat alleen driehoeksvoor- waarden bevat. In dit artikel wordt ontwikkeld een algemene methode om direct de oplossingen van de normaalvergelijkingen op te stellen bij ver- eftening van driehoeksnetten die alleen driehoeksvoorwaarden hebben en waarbij elke driehoek minstens één zijde gemeen heeft met een andere driehoek. Het vereffeningsprobleem wordt opgelost volgens het iste standaardvraagstuk. Schrijft men de correlaten als lineaire functies van de sluitfouten, k f(w), dan blijkt dat de coëfficiënten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 15