FOTOGRAMMETRIE EN KARTOGRAFIE J. VISSER, Fotogrammetrische expertise van een 17de eeuws schilderij Landmeter van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft: In een der zalen van het stedelijk museum te Stockholm hangt een fraai panorama-schilderij, voorstellende een gezicht op deze stad aan het einde der zeventiende eeuw. Dit doek werd geschilderd door de in die tijd in Zweden verblijvende Hollandse schilder Vermeulen, een leerling van Samuel van Hoogstraten, die op zijn beurt weer een leer ling van Rembrandt was. Behalve door de artistieke eigenschappen valt het schilderij op doordat het op het oog gezien een zeer goede centrale projectie is, d.w.z. nagenoeg een afbeelding van het landschap geeft zoals een fotografie dit zou doen. Dit was voor Prof. Dr. Bertil Hallert, hoogleraar in de fotogrammetrie te Stockholm, aanleiding het schilderij nader op deze kwaliteit te onderzoeken. (B. Hallert: Bestam- ning av vissa inre och yttre orienteringselement hos ett förmodat cen- tralperspe'ktiv med tillampning pa en panorama-malning över Stock holm Tekniska Skrifter, Utgivna av Svenska Teknologföreningen, nr. 121.) Het volgende is een verslag van het onderzoek van Prof. H., waaruit hij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kon concluderen, dat Vermeulen inderdaad een camera heeft gebruikt en wel de toen juist bekende camera obscura. Met behulp van een drietal gecombineerde „opnamen" met deze camera heeft zoals Prof. H. duidelijk maakt de kunstenaar zijn schilderij van een, nu meetkundig zeer zuivere, indeling voorzien. Daar het doek het panorama onder een gezichtshoek van 200 gr uitbeeldt, kon de schilder, wegens de waarschijnlijk te kleine openingshoek van zijn camera ook niet met één opname volstaan. Prof. H. heeft de brandpuntsafstand van de camera en, van de middelste opname, het nadirpunt in het schilderij (d.i. het snijpunt van de op tische as van de camera met het doek) kunnen bepalen, alsmede de coördinaten van de standplaats van de kunstenaar. Ter beschikking stonden de volgende gegevens: in het schilderij waren over de horizon verspreid, een negental te identificeren torens afgebeeld, waarvan een zevental in vrijwel ongewijzigde staat tot op heden zijn behouden. Van de andere twee torens was de plaats waar zij stonden, voldoend nauwkeurig bekend. In het schilderij waren de afstanden langs de horizon tussen de afgebeelde kerktorens op gemeten. Het onderzoek van Prof. H. verliep nu als volgtmet behulp van deze gegevens kon allereerst grafisch, op een topografische kaart van de schaal 1 10.000 de stralenwaaier naar de bewuste toren gerecon-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 179