RECHT EN ADMINISTRATIE 18 met behulp van lichtkogels, die aan parachutes uit vliegtuigen werden neergelaten, het 15 mijl (150 km) brede Skagerrak was overbrugd door gelijktijdige waarneming in Noorwegen en Denemarken. De middel bare fout in de verbinding blijkt kleiner dan 50 cm te zijn. Av. E. PRINSEN Kadastraal scheidsgerecht Zonder mij op te werpen als arbiter over de kadastrale controverse, naar voren gebracht in de eerste zaak die bij het „kadastraal scheids gerecht" aanhangig is gemaakt, wil ik hierover gaarne enkele op merkingen maken. Ten opzichte van de controverse, in het onderschrift op blz. 140 (dit tijdschrift, jg. 1949) kort maar ruim door de heer Bes gesteld, deel ik geheel het standpunt van de heer Haasbroek. Dit houdt echter geenszins in, dat ik bij verschil tussen de kadastrale perceelsgrenzen en de bezitstoestand c.q. eigendomstoestand op het terrein, steeds redres zou willen toepassen. Somtijds zal een aanvulling van de in de openbare registers gepubliceerde titels noodzakelijk zijn. Hierop kom ik nog terug. Vooraf zou ik het volgende willen opmerken. Naar mijn mening behoort het probleem van al of niet redres geheel tot de prudentie van de landmeter van het kadaster. Deze heeft niet alleen ter beschikking de titels, maar ook de inlichtingen van belang hebbenden, de kennis van het terrein, het veldwerkarchief en de kadastrale plans. Het spreekt vanzelf dat de landmeter niet lichtvaardig redres mag toepassen, hij zal ieder geval afzonderlijk nauwlettend en van alle kanten bekijken, maar heeft hij eenmaal de beslissing ge nomen om te redresseren, en geen aanvulling van de titel te verlangen, dan is hij, en niemand anders, verantwoordelijk voor zijn werk. Blij kens het artikel van de heer Bes was in het geval Amsterdam de be waarder gedagvaard. De schrijver is het daarmee niet eens. Ik even min, maar ik zou de 5e regel van boven op blz. 22, als volgt willen lezen „Tenslotte had men, wilde men toch dagvaarden, niet de bewaarder maar de Staat der Nederlanden moeten dagvaarden en voorzover nodig de landmeter." Mocht de rechter het redres nietig verklaren, dan is het de landmeter en niet de bewaarder, die de percelen overeenkomstig het vonnis kan vormen en tenaamstellen. De bewaarder zou alleen een consortboeking kunnen aanbrengen. Het probleem van al of niet redres is voor de bewaarders in het algemeen niet te beoordelen, omdat zij landmeet kundig-technisch niet gevormd zijn en dus op dit gebied niet deskundig zijn. Op blz. 21 jaargang 1949 spreekt de heer Bes van gemeenschap- Landmeter van het kadaster, Leeuwarden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 18