187 overdraagt ongeveer 200 ca tegen 5.per ca, alzo voor een koop prijs van 1000.Na de uitmeting blijkt dat overgedragen is 1000 ca, zodat de koopprijs in de akte had moeten zijn 5000.welk bedrag in werkelijkheid ook door Pietersen aan Jansen is betaald. Door de in specteur der registratie is dan slechts registratierecht geheven van 1000.Wordt in dit geval geen akte van rectificatie geregistreerd en overgeschreven, dan bemerkt de inspecteur van die ontduiking van recht niets. Naar mijn mening moet bovendien een beroep door A op verkeerde toepassing der kadastrale voorschriften n'iet ontvankelijk verklaard worden, omdat hier in het geheel geen sprake is van een benaderde, maar wel van een foutieve grootte in de akte. Nu B de aanzienlijke uitstulping ook in bezit genomen heeft, zal de totale grootte van het gedeelte afkomstig van het perceel van A en deze uitstulping, de opgegeven grootte van ongeveer 1000 ca wel benaderen, maar hierin zit de oorzaak van de foutieve grootte in de akte van A en B. Een consortstelling van B in het restperceel van A en een aandringen op een akte van rectificatie acht ik dan ook nood zakelijk. Ik kom dus tot de conclusie dat het Salomo's oordeel van de land meter in deze tweede zaak juist is geweest en dat er geen verkeerde toepassing der kadastrale voorschriften heeft plaats gehad. Wel acht ik het van belang, dat bij het samenstellen van een nieuwe I.K. een duidelijker omschrijving van de woorden „bij benadering" worde gegeven. Februari 1950. Onderschrift. Bij de samenstelling van een nieuwe I.K. zou dan rekening gehouden kunnen worden met de zij het in de praktijk slechts zelden toegepaste artt. 1519/1526 B.W. B. Kadaster en landmeetkunde in Indonesië Het volgende is ontleend aan de „Mededelingen van het kadaster" 1950, nrs. 1 t/m 3. Het ligt in de bedoeling van de Indonesische regering, dat het ka daster in de toekomst zyn werkzaamheden zal uitstrekken tot alle gron den, onverschillig welke rechtstitel daarop rust. Voorshands zullen niet alleen zoals totnutoe gebruikelijk in behandeling worden genomen aanvragen om opmeting betrekking heb bende op gronden waarop rust, dan wel zal komen te rusten, een rechtstitel volgens het B.W., doch alle aanvragen om opmeting, welke soort van recht ook betreffende; ook van deze zullen volgens de gel dende voorschriften meetbrieven worden afgegeven. Deze maatregel is te beschouwen als de eerste stap op de lange weg naar een Indonesisch kadaster, d.w.z. naar een kadaster van het In donesisch grondbezit. Deze stap zal echter spoedig gevolgd moeten worden door een tweede, nl. een regeling van de openbaarmaking van het subject en de band tussen subject en object, wil er in de toekomst sprake zijn van een werkelijk Indonesisch kadaster, een inventarisatie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 191