Literatuuroverzicht 190 onze Vereniging te doen eindigen en de Nederlandse Landmeetkundige Federatie in haar plaats als lid in te schrijven. Een beslissing terzake zou worden genomen op de bijeenkomst van het Permanent Comité van de I.L.F. in April te Parijs gehouden. Bericht omtrent deze beslissing bleef nog uit. Door de aangewezen vertegenwoordigers (F. Schuurman en Ir. J. F. Ilsen) in het Hoofdbestuur van de N.L.F. werden vier vergade ringen van het Hoofdbestuur bijgewoond. Wij verwijzen hiervoor naar het jaarverslag van de N.L.F.opgenomen op blz. 139 van deze jaar gang van dit Tijdschrift. Met aanverwante verenigingen vond uitwisseling van periodieken plaats. Utrecht, Juli 1950. De Secretaris, Ir. J. F. Ilsen P. Wy denes: Boldriehoeksmeting. 298 blz., 24 X 16 cm, 203 fig. P. Noordhoff N.V., Groningen-Djakarta 1950. Prijs 9.50; gebonden H.50. Gedurende een lange reeks van jaren zijn Boldriehoeksmeting van J. Versluys en Leerboek der Boldriehoeksmeting door J. C. Westen dorp in Nederland de werken geweest, waaruit belangstellenden in boldriehoeksmeting hun kennis hebben geput. In 1940 publiceerde Prof. dr. F. Schuh zijn Leerboek der Boldriehoeksmeting en thans is van de heer P. Wijdenes, de auteur van zovele bekende werken op wiskundig gebied, bovengenoemd boek verschenen met als ondertitel „tiende druk van J. Versluys: Boldriehoeksmeting". Het eenvoudige schoolboekje van Versluys is hiermede uitgegroeid tot een lijvig leerboek, volgens het voorbericht bestemd voor hen die aan universiteit of hogeschool astronomie of geodesie studeren en voor diegenen die zich bekwamen voor zeevaartkundige examens of Voor de akte middelbaar wiskunde K 1. Het boek is verdeeld in de volgende tien hoofdstukken I Inleiding; de bol en bolfiguren. II Rechthoekige boldriehoeken. III 'Scheefhoekige boldriehoeken. IV De stellingen van Stewart, Menelaos en Cevade merkwaardige lijnen. V De oppervlakte van een boldriehoek. VI Om- en ingeschreven cirkels van boldriehoeken. VII Herleiding van formules voor boldriehoeken tot formules voor vlakke driehoeken. VIII Toepassing van de boldriehoeksmeting op de stereometrie. IX Toepassingen van de boldriehoeksmeting op de wiskundige aardrijkskunde en op de sterrenkunde. X De stereografische projectie. Bij alle hoofdstukken is een aantal uitgewerkte voorbeelden (in totaal 100) en een groot aantal vraagstukken opgenomen. Onder de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 194