198 beschikbare waarnemingstijd gering is. Bovendien schept dit de moge lijkheid de sluiter van de camera door middel van radioseinen electrisch in werking te stellen. Wanneer een bewegend voorwerp, b.v. een flambouw aan een parachute, door een aantal theodolieten op grote onderlinge afstanden opgesteld, wordt gevolgd, zal een radiosein de camera's van deze theodolieten gelijktijdig in werking stellen. Het aflezen van de film geschiedt thuis met behulp van een daar voor geconstrueerd microscoop. De Groot Zeitschrift für Vermessungswesen, 1950/5, blz. 129. A. Rösch over tussenoriënteringen bij polygoontrekken. Enige conclusies 1. Door tussenoriënteringen kunnen korte zijden, die in steden en bossen niet steeds te vermijden zijn, onschadelijk worden gemaakt. 2. In bebouwd gebied kan vaak niet in het begin van de polygoon worden georiënteerd; dit kan veelal wel zodra de polygoon buiten dit gebied komt. 3. Bij zeer lange polygonen werken tussenoriënteringen gunstig. Het is volgens schrijver van belang de juiste plaats voor deze tussen oriënteringen in de polygoon te kiezen. Hij beveelt aan bij trekken van b.v. 2 km de polygoon in drie stukken te verdelen met dus twee tussenoriënteringen; bij trekken van 3 tot 4 km in vijf stuk ken met vier tussenoriënteringen, in het algemeen een even aantal waardoor het niet in het midden plaats vindt, wat volgens schrijver niet moet. Idem, 1950/6, blz. 174 e.v. Nittinger: De gelijkvormigheidstrans formatie bij polygoontrekken en -netten. Een beschouwing over een wijze van polygoonvereffening. De ge meten richtingen worden op de gebruikelijke wijze vereffend. Daarna wordt aangesloten volgens de gelijkvormigheidstransformatiebij knooppunten en polygoonnetten met meer dan twee aansluitingspunten volgens de overbepaalde gelijkvormigheidstransformatie, methode k.k. de vereffende aansluitingspunten komen dus niet tot dekking. Formu les worden ontwikkeld. Voordeel: de eenmaal vereffende hoeken worden niet meer ge wijzigd. NadeelDe afsluitrichtingen krijgen de gehele resterende richtings afwijking voor hun rekening. De Groot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 204