205 schatting van de gronden, een goede lijst van rechthebbenden, een prac- tische nieuwe indeling. Het algemeen belang treedt weer meer op de voorgrond in een doelmatig wegenstelsel en in de verzorging van een goed waterlopennet. De Wet van 1924 heeft de ruilverkaveling op gang gebracht, ik mag zeggen heeft deze in de eerste versnelling doen lopen. Ik wil U niet een groot aantal cijfers noemen maar U toch even een denkbeeld geven van de omvang van het ruilverkavelingswerk in de eerste en in de tweede helft van deze 25 jaren. De getallen zijn globaal. ie helft ca. 35 verkavelingen met ca. 10.000 ha. 2e helft ca. 70 verkavelingen met ca. 00.000 ha. De langzame ontwikkeling van het ruilverkavelingswerk van 1924 tot 1938 is één van de aanleidingen geweest om de opleiding van de landmeters, die in 1919 in afwachting van de ruilverkavelingen in Wageningen was gevestigd, van Wageningen naar Delft over te brengen, d.w.z. uit de sfeer van de landbouw naar de sfeer van de techniek. Door de ervaring geleerd heeft men in de Wet van 20 Mei 1938 nieuwe bepalingen voor de ruilverkaveling gegeven. Voor een aan vrage van een ruilverkaveling is niet meer 1j4 maar slechts 115 van hen die bij het Kadaster als eigenaar bekend staan als voorstander nodig om tot ruilverkaveling over te gaan. Van veel meer belang is dat ook verenigingen iri het belang van de landbouw werkzaam en Rijk, Pro vincie, Gemeente en Waterschap tot aanvragen bevoegd zijn. Dit komt er op neer dat die lichamen die de belangen van de landbouw hebben te behartigen en daarbij in hun functie de omstandigheden die •de bloei belemmeren leren kennen, tot een aanvrage bevoegd gemaakt zijn. Het aanvragen van een ruilverkaveling is dus vereenvoudigd. Aan de gehouden stemming zijn ook andere gevolgen verbonden. De Wet 1924 eiste voor uitvoering meer dan de helft van het aantal stemmen vertegenwoordigende meer dan de helft van de oppervlakte. Volgens de Wet van 1938 is slechts één van deze meerderheden nodig. Daar ruilverkaveling het algemeen belang dient, is in 1938 de mogelijkheid geopend ook zonder instemming van de meerderheid van de belanghebbenden tot ruilverkaveling over te gaan. Is slechts van de eigenaren, of zij die !/4 van de grond vertegenwoordigen, voor ruilverkaveling, dan kan de Minister bepalen, dat de ruilverkaveling toch zal worden uitgevoerd. Hiervoor is dan nodig dat het algemeen belang de uitvoering van deze verkaveling dringend vordert. Wordt een ruilverkaveling zeer dringend door het algemeen belang gevor derd, dan kan hiertoe bij wet worden besloten. Deze wijzigingen bij de Wet van 1938 zijn m.i. wel aanwijzingen, dat in de loop van de tijd het belang van ons land bij ruilverkaveling steeds groter is geworden, terwijl men aan het eigendomsrecht steeds minder betekenis is gaan hechten wanneer dit eigendomsrecht een ont wikkeling van de maatschappij in de weg staat. De resultaten van ruilverkaveling zijn zichtbaar geworden. De over-- heid stimuleert dit werk, omdat het naast de inpolderingen in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 211