206 Zuiderzee een werk is waaruit productievermeerdering van de Neder landse bodem resulteert. Wat de kosten van deze werken betreft nog dit. Over ruilverkaveling wordt o.a. door Schepel gezegd, dat de productiviteit van de grond met ioa 15 toeneemt. Ruilverkaveling van 100.000 ha komt dus overeen met een landaanwinning van ca. 10 a 15.000 ha wat de productie be treft. Een nauwkeurig onderzoek naar de economische resultaten van een ruilverkaveling is nog steeds niet beschikbaar, hoewel hieraan wel behoefte bestaat. Het genoemde cijfer van 10 a 15 berust op ramingen. Door de Cultuurtechnische Dienst is berekend, dat de kosten van deze landwinst door ruilverkaveling per ha minder bedragen dan de kosten van een ha Zuiderzeegrond. In dit opzicht kan de ruilverkaveling concurreren met de Zuiderzeeinpolderingen. Dat de kosten bij ruil verkaveling minder zijn dan bij de nieuw gewonnen grond verklaart de heer Mesu o.a. hieruit, dat bij de ruilverkaveling vaak gebruik gemaakt wordt van aanwezige werken, als wegen en waterlopen, die men in de Zuiderzeepolders niet heeft. Gegevens hieromtrent zijn op genomen in het voorlopig verslag op de Begroting 1948 van het Minis terie van Landbouw. Ik noemde U reeds eerder een citaat uit het Verslag van de Com missie „Ontginning" van het Ned. Landbouwcomité, waarbij men door ruilverkaveling verbetering verwachtte van minderwaardige gronden, heiden en moerassen. De huidige practijk leert anders. Heeft men aanvankelijk misschien gedacht dat ruilverkaveling voor de grond waardescheppend zou zijn, de practijk leert dat ook goede cultuur gronden in ruilverkavelingen betrokken worden, zodat ik voor deze gevallen de ruilverkaveling waardevermeerderend zou willen noemen. De ruilverkaveling van Kruiningen zou ik hiervan als voorbeeld willen noemen; deze grond had reeds een veel rijker bestemming dan de gronden die men oorspronkelijk op het oog had. Ook de gronden in de Eemnesserpolders mag ik hier wel toe rekenen. Velen van U zullen nog sprekender voorbeelden kunnen aanhalen. Ruilverkaveling kan ook preventief werken. Door ruilverkaveling kan vaak een ongunstige perceelsindeling voorkomen worden wanneer grote werken worden aangelegd, ik noem b.v. de ruilverkaveling bij Bodegraven ter voorkoming van de bezwaren die de toegankelijkheid van de percelen zou ondervinden door aanleg van een Rijksweg. Ook de weg Ommen-Coevorden zou veel schade aan bedrijven in de Molen goot hebben aangericht, wanneer hier niet gelijktijdig een ruilver kaveling was uitgevoerd. De Rijksweg door de landen van Rouveen en Staphorst zou daar veel moeilijkheden hebben gegeven, als geen ruil verkaveling was uitgevoerd. Nu is niet mijn bedoeling ieder groot werk te combineren met een ruilverkaveling, maar in een gebied waar deze gewenst wordt, kan vaak een werk als ik noemde de laatste stoot tot de uitvoering geven. Ik zou U graag nog iets vertellen over de ruilverkaveling en het natuurschoon. Dit is een onderwerp dat door Prof. Bijhouwer dezer dagen wel grondig zal worden behandeld, waarom ik slechts een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 212