207 enkele opmerking zal maken. Ruilverkaveling en natuurschoon horen bij elkaar, staan niet tegenover elkaar, maar naast elkaar. Het zal een verrijking-voor ons land betekenen, dat voor iedere ruilverkaveling bij alle plannen, als plan van wegen, plan van waterlopen en plan van toedeling, tevens een landschapsplan wordt opgemaakt. Bij het coördine ren van deze plannen zal het nodig zijn de ene beplanting te behouden, de andere op te ruimen. Meestal zal het niet zo zijn dat alles behouden zal kunnen worden wat we zo graag zouden zien. Waarom? Omdat we zo moeilijk van het oude en vertrouwde los kunnen raken. Maar er is ook een andere kant aan deze zaak. Wij mensen van deze eeuw zijn op het gebied van de natuur zo gemakzuchtig en zo onge duldig. Wanneer iemand thans een buitenhuis bouwt, zoekt hij een bouwterrein in Wassenaar of in Bloemendaal, waar zo mogelijk op gaand geboomte en struikgewas aanwezig is. Het huis verrijst in deze rijke natuur en heeft direct de gewenste entourage. Vergelijken we daarmede Jacob Cats of hen die aan de Vecht hun buitenverblijven stichtten. Zij hebben hun huizen gebouwd en daaromheen parken en bossen aangelegd, ze maakten hun omgeving zelf en hadden het ge duld om dit gedurende hun leven of van dat van hun opvolgers tot wasdom te doen komen. Zo dienen ook de landschapsdeskundigen en zij die bij de ruilver kaveling betrokken zijn iets nieuws te scheppen en zich voor te stellen hoe over jaren een landschap zal zijn ontstaan dat tot de schoonheid van ons land zal bijdragen. Reeds meermalen is betoogd dat natuurschoon dynamisch is en niet statisch zoals we het eigenlijk allen graag zouden zien. Ook de Middachterallee is niet blijvend, hoe graag we dit zouden willen. In 1947 heeft men op ruilverkavelingsgebied een grote stap voor waarts gedaan met de Herverkavelingswet Walcheren 1947 (27 Nov. 1947, Stbl. H 400). Een stemming door belanghebbenden is voor deze herverkaveling niet gehoudende belangen die met deze herverkaveling op Walcheren gediend zullen worden werden wel door ieder ingezien. Een voorbe reiding van een stemming toch eist veel tijd, terwijl op Walcheren na de droogmaking geen tijd te verliezen viel om de landbouw onder betere omstandigheden weer op de been te helpen. De Wet zelf bevat in vergelijking met de ruilverkavelingswet 1938 geheel nieuwe ideeën. Zoals reeds gezegd heeft ruilverkaveling ten doel een samen voeging van eigendommen te verkrijgen, de pachter bleef door zijn pachtcontract ook aan de nieuwe grond van zijn landheer gebonden. Wel dient hier gezegd te worden, dat dit niet insluit dat door de Plaatselijke Commissies de belangen van de pachters uit het oog werden verloren. Ik meen wel te mogen zeggen, dat de pachters meer dan de eigenaren tijdens een ruilverkaveling een tijd van grote onzekerheid doormaken. Wanneer door uitwonende eigenaren bedrijven of losse gronden worden verpacht, waarbij geldbelegging het doel van de eigen dom is, levert een ruilverkaveling in de regel geen conflict op tussen eigenaar en pachter. De eigenaar heeft meer belangstelling voor pacht-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 213