209 worden gesteld grond bij te pachten tot zodanige oppervlakte dan hun bedrijf ca 10 ha groot wordt en bij een doelmatige exploitatie een ge zinsinkomen kan opleveren. Deze sanering van kleine bedrijven is wel het grote novum van deze wet, waaromheen zich verschillende vraagstukken vormen. Ik noem U er drie ie. Hoe komen we aan de beschikbare grond? 2e. Hoe verdelen we de beschikbare grond? 3e. Hoe financiert de kleine boer de uitbreiding van zijn bedrijf? Ad. 1. De nodige grond komt beschikbaar doordat een aantal Wal- cherse boeren naar de N.O.P. vertrekt, waar de Minister van Finan ciën 3000 ha te hunnen behoeve heeft beschikbaar gesteld. De grond die deze boeren op Walcheren verlaten kan worden gebruikt ter ver groting van de te saneren bedrijven. Ad. 2. Wanneer het hier losse grond betreft levert dit niet veel moei lijkheden ópanders wordt het wanneer grotere bedrijven worden ver laten. Dit brengt dan mee een verplaatsing van bedrijven met wijziging in de verhouding pachter-verpachter. Een bezwaar wordt al gevoeld in het verpachten van grond die eigendom is van een boer die naar de N.O.P. is gegaan. Hij die deze gronden (boerderijen) pacht, vreest dat na 12 jaren de eigenaar één van zijn zoons naar Walcheren zal terugsturen om het bedrijf zelf te exploiteren. De pachter is dan ook wel zeer critisch omtrent de verpachter van wie hij grond in gebruik zal krijgen. Ad. 3. Bij een vergroting van een klein bedrijf zal het waarschijn lijk enige keren voorkomen, dat de bedrijfsgebouwen niet voldoende ruim zijn voor het vergrote bedrijf. Een eigenaar zal er in het alge meen niet voor voelen de gebouwen uit te breidende pachter kan dit niet doen; hiervoor is een regeling gewenst. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van de inventaris, die in sommige gevallen nodig zal zijn. Misschien zal in enige gevallen een beroep op de overheid moeten worden gedaan. Bij ruilverkaveling zijn in principe de kosten voor de eigenaren. Deze kosten leveren baten op. Schepel noemt het geval van gronden die tot 500.per ha waarde toenamen, terwijl de ruilverkavelings- kosten 119.per ha bedroegen. Deze gevallen raken uitgeput terwijl toch ruilverkaveling verbete ring kan brengen. Waar ruilverkaveling in sommige opzichten, wat de productievermeerdering betreft, met landaanwinning is gelijk te stel len, is het misschien ook verantwoord hierin bedragen te investeren die slechts door de sociaaleconomische waarde van de grond ver antwoord zijn. Toen dan ook de kosten aan ruilverkaveling verbonden hoger werden, zodat ze voor de eigenaar niet meer verantwoord waren, heeft de overheid de ruilverkaveling als werkverruimingsobject aan vaard en de lonen van de te werkgestelde arbeiders voor haar reke ning genomen. Later is men tot het systeem overgegaan van het be groten van het bedrag van de kosten en van de bijdragen die de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 215