210 belanghebbenden hierin naar redelijkheid konden bijdragen. De overige begrote bedragen werden door de Staat als subsidie verleend. In de Herverkavelingswet heeft men ook dit systeem losgelaten. Men heeft hier alle kosten van de herverkaveling voor rekening van de Staat gebracht. Van de grondeigenaren zal een bijdrage hierin worden geëist, die zal worden vastgesteld aan de hand van een tweede schatting van de gronden op gelijke basis van de eerste schatting. Hierin zal dus de vermeerdering van producerend vermogen van de grond worden verwerkt door egalisatie, drainage, betere ontwatering enz. De voordelen van gunstiger ligging om de bedrijfsgebouwen en van de betere bereikbaarheid door goede wegen blijven ook in deze tweede schatting buiten beschouwing. De verhoging van het voortbrengend vermogen komt in eerste in stantie ten bate van de grondgebruiker. De eigenaar zal het bedrag van de waardevermeerdering als herverkavelingsrente in 30 annuïteiten aan de Staat moeten betalen, zodat een pachtverhoging m.i. gerecht vaardigd is. Voor de verdere voordelen die de grondgebruiker ten goede komen, behoeft de eigenaar geen bedrag aan de Staat te betalen. Wel wordt de kapitaalswaarde, de vermogenswaarde van zijn bezit groter, waarom hij ten einde eenzelfde rendement te verkrijgen, ook hiervoor een pacht verhoging zal kunnen bedingen. Als derde punt van deze voordracht wil ik de vraag stellen hoe een nieuwe perceelsindeling en een sanering van de kleine bedrijven zich in de toekomst zullen handhaven. Door de heer Gorter is de ervaring opgedaan, dat de eigenaren en pachters in een nieuw verkaveld gebied meestal zo goed de voordelen van een gunstige perceelsindeling en de ligging zo dicht mogelijk bij het bedrijf beseffen, dat men zich in de toekomst wel wacht ongunstig gelegen percelen aan het bedrijf toe te voegen wanneer hiertoe de gelegenheid zou bestaan. Verder zou een volgende ruilverkaveling in hetzelfde blok, mocht deze na verloop van lange tijd toch nodig blijken, met veel minder werk en kosten gepaard gaan dan een eerste ruilverkaveling. Wanneer goede zorg is besteed aan het net van wegen en waterlopen zal het in een verre toekomst mogelijk zijn een samenvoeging van bezit tot stand te brengen met handhaving van het stelsel van wegen en waterlopen. De dan uit te voeren ruilverkaveling zal voor het grootste deel een administratief karakter kunnen hebben. Het is een gelukkig teken, dat in deze tijd de ongunstige invloed die een slechte verkaveling op de resultaten van onze landbouw heeft, algemeen wordt ingezien. De ruilverkaveling heeft dan ook de grote belangstelling van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De Ruilverkavelingswet zal weer worden herzien. Een versnelling van de ruilverkavelingsprocedure is bij de wetswijziging te verwachten. Dit betekent minder verwaarlozing van de grond tijdens de uitvoering van de verkaveling en een snellere overschrijving van de akte, waar-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 216