211 door vlugger de kadastrale administratie in overeenstemming komt met de gebruikstoestand. Ook zal meer aandacht worden geschonken aan de belangen van de pachter en de mogelijkheid zeker worden overwogen de pachter een nieuwe landheer te geven, die aan de pachter de voor deze meest gunstig gelegen grond in pacht kan afstaan. Ook zal waarschijnlijk de landschapsverzorging in de wet worden geregeld, terwijl, naar verwacht mag worden, de aanleg van een electrisch net en van waterleiding onder bepaalde voorwaarden in ruil- verkavelingsverband mogelijk zal worden. Het is niet alleen de Ruilverkavelingswet waarin aandacht wordt be steed aan een goede kavelindeling en die de mogelijkheid opent de grond aan hem in gebruik te geven voor wie hij het gunstigst gelegen is. Er is een nieuwe Pachtwet in voorbereiding, waarin aan het doel matig gebruik van de grond volle aandacht wordt besteed. Bij be oordeling van pachtcontracten door de Grondkamers zal er op worden gelet dat de percelen doelmatig worden verpacht. Ook een pachtver- kaveling is in dit ontwerp te verwachten. Bij de installatie van de Commissie tot herziening van de Pachtwet- geving heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning o.a. gezegd „De rationalisering van het grondgebruik kan langs verschillende wegen worden bevorderd, waarvan genoemd mogen wordenruilver kavelingen, herverkavelingen en een leiding bij verpachting, bij over dracht en bij overgang van eigendom." Een Ruilverkavelingswet hebben we sinds jaren, ook een Herver- kavelingswet. Een nieuwe Pachtwet is in voorbereiding, terwijl een Wet „Rechtshandelingen Landbouwgronden" in ontwerp aan de Tweede Kamer is aangeboden. In de Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp tot regeling van rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgrond zeggen de Ministers „In de landbouw dient voor alles naar verlaging van de kostprijzen gestreefd te worden, wil concurrentie met het buitenland mogelijk zijn en afzet in het buitenland kunnen geschieden. Verlaging van de kost prijs zal moeten worden verkregen door de exploitatie zo rationeel mogelijk te doen geschieden. Tengevolge van de slechte verkaveling stuit de mechanisatie op moeilijkheden, daar hiervoor de omvang van de percelen te klein is, terwijl ook door de verspreide ligging met moderne machines economisch niet een voldoend resultaat kan worden bereikt. Door middel van ruilverkaveling wordt in deze toestand in verschillende streken van ons land verbetering gebracht." Het Ontwerp van Wet nu beoogt de eigendomsoverdrachten aan het toezicht van de Grondkamers te onderwerpen. Op deze wijze kan zorg worden gedragen, dat de bereikte resultaten op het gebied van de ruilverkaveling niet in gevaar gebracht worden, terwijl overigens kan worden tegengegaan, dat de versnippering voortgang vindt. Over de sanering van de kleine bedrijven is een zeer lezenswaardige beschouwing van Prof. Sj. Groenman gepubliceerd in „Mededelingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 217