218 volgen op de herverkaveling, met een grotere marge evenwel van nieuw te stichten boerderijen. Bij het opduiken uit het water zullen gewoonlijk ruggen van hogere, doorlatender grond te voorschijn komen, die bij uitstek geschikt zijn om er wegen op of langs te tra ceren, die veelal in gebruik kunnen komen als bouwland en zeker de beste en goedkoopste grondslag leveren voor boerderijbouw. Daar kan dus het landbouwtechnisch ideaal van de verspreiding der boerde rijen na de ruilverkaveling worden gerealiseerd, met een ordening echter op basis van de grondgesteldheid. D.w.z. bij een wegenplan, niet uitsluitend gebaseerd op kavelmaat-verlangens, maar aangepast aan de grondsoort, is de toekomstige vestiging zonder meer te leiden. Eemnes schoot hierin te kort, doordat het wegennet te onafhankelijk was van de zandruggen; in Veenendaal was een sterkere differentiatie mogelijk en wenselijk geweest in het wegennet: boerderij wegen met vrij intensief locaal verkeer, verlaten landbouwwegen en doorgangs wegen. Weer is dus voorwaarde voor de doelmatigheid van het herverkave- lingswerk een verplaatsen van bewoning, maar vergeleken met de essen zijn de problemen gemakkelijker op te lossen. Met recht kunt U mij vragen: schoenmaker, wanneer zul je eindelijk terugkeren tot je leest? Laat ik dat dan ook maar doen, en niet ver geten de hamer en het schoenmakersmes duchtig te hanteren. In ons zo uiterst vlakke land, dat sinds eeuwen voor een zo ab normaal hoog percentage uit cultuurlandschap bestaat, was de „redee ming feature", de redding, de geweldige gevarieerdheid, gewoonlijk al op kleine afstand. In minder geciviliseerde landen zorgen bossen en bergen, moerassen en brede verlaten valleien voor afwisseling, en waar die ontbreken heerst dodelijke eentonigheid. Op de duizend kilometer van Minnesota naar Kansas heerst één landschapstype, met overal de zelfde verkaveling in vierkanten, overal dezelfde boerderij met een vierkante pakkist als huis, en een hoge schuur met torens van groen- voersilo's. Onze langdurigste gelijkheid is aan weerskanten van de weg Utrecht-Voorburg, ongeveer 40 km, en die wordt nog onderbroken door iets anders bij Linschoten, bij de Gouwe en door de schoorsteen van Nutricia. Verder treffen wij overal een wisseling van aspect aan na een kilometer of tien, komen wij telkens weer in een andere wereld. Die nieuwe wereld ziet er dan anders uit tengevolge van een verschil in grondgesteldheid of waterstand, dat in andere landen nauwelijks zou zijn opgemerkt, maar dat bij ons aanleiding is geweest tot een andere vorm van grondgebruik, met andere bedrijfsgrootte, een grotere of kleinere „dichtheid" van het landschap, andere boerderijtypen en andere boomsoorten op een andere verkavelingsvorm. Bij de voortschrijdende rationalisatie zijn allerlei historische maar wel degelijk indertijd op goede gronden berustende verschillen, aan het vervagen. De :Zuidhollandse boerderij- en stalindeling is snel op weg de Noordhollandse en Gelderse typen te verdringenallerwegen zien wij de invloed op de nieuwe boerderijen van de zo uitgeslapen Wie- ringermeer- en N.O.P.-typen. De „dichte" landschappen met laantjes en eikenwallen zijn de laatste dertig jaar in een uiterst snel tempo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 224