219 opener geworden, een ontwikkeling die nog steeds voortschrijdt. Aan de andere kant worden een aantal Groningse en Friese landschappen, oorspronkelijk open, met verspreide boomtouffen om dorpjes en boer derijen, tot kleinere eenheden versneden door laanbeplantingen langs provinciale en gemeentelijke wegen. Knotwilgenrijen hebben hun nut tigheid grotendeels verloren, in beter ontwaterde gebieden kunnen rijs waarden en peppelbossen plaats maken voor een lonender, meer arbeidsintensief grondgebruik; heggen rondom weiden hebben afge daan dank zij het prikkeldraad en zijn jongere broer, de schrikdraad. De oorspronkelijk bestaande verschillen worden dus in een snel tempo genivelleerd, terwille van de efficiency. Aan de andere kant treedt weer een nieuwe differentiatie op ten gevolge van specialisatie der bedrijven. Ruim vijftig jaar geleden bestond het huidige Zuidhol landse melkgebied nog voor een behoorlijk deel uit gemengde bedrijven overal zien wij nog de sporen van oud bouwland. In dezelfde periode hebben Groningen, grote delen van Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zich toegespitst op akkerbouw, zijn de jonge fruitteeltgebieden als verzameling van uitsluitend-boomgaard en struikvorm boomgaard ontstaan en vormden zich klein-fruit centra zoals Beverwijk, Breda en Tilburg. Ook de bloemenstad Aalsmeer en de specialisatie op bepaalde facetten van de boomteelt in Boskoop ontstond in deze tijd. Maar die nieuwe differentiatie is minder sprekend dan de oude doordat de specialisatie de fabrieksvorm nadert of zelfs heeft bereikt. De pas gebouwde, technisch perfecte champignonkwekerijtjes in Mook zijn niet te onderscheiden van fietsenfabriekjes. Een groot akkerbouw bedrijf in de Biesbosch bestaat uit een wijde open vlakte, met een machinehal, een garage-reparatiewerkplaats, een villa voor de bedrijfs leider, een blokje arbeiderswoningen. Alleen een paar verspreide open kapschuren onderscheiden het van de autobusonderneming. De bollen schuren zijn niet te onderscheiden van Sikkens lakfabriek, het West- land is één glazen fabriek, en als weldra fluorescerende verlichting het wint van het onbetrouwbare zonlicht, wordt het een aaneenschakeling van goed tegen warmteverlies geïsoleerde bunkers. Dit zijn extreme gevallen, ik weet het wel, maar U kent mij voldoende om te beseffen dat ik graag met flagrante voorbeelden een ontwikke lingsgang demonstreer. Want dat is waar wij ons midden in bevinden, een ontwikkeling van gemoedelijk, huiselijk landbouwgebied, waar nog wat smakelijke, soms dwaze, toevalligheden in zijn overgebleven, waar nog gelegenheid is „to swing a cat", naar een door en door efficiente, volledig uitge beende verzameling gespecialiseerde akkers en weiden, compleet met volledig doelmatige bedrijfsgebouwen, doorsneden door een zo zuinig mogelijk bemeten wegennet, waarin verspreid bedrijfsleiders van land bouwondernemingen wonen geen boeren meer, daar zijn ze veel te efficient voor! en ook arbeiders, die geen landarbeider meer zijn, maar op de ambachtschool het diploma van automonteur hebben be haald. Toevalligheden zullen er uit den boze zijn, en de spelingen der natuur, zoals wisselende grondwaterstand en vruehtbaarheidsverschillen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 225