220 Literatuuroverzicht zullen mechanisch, physisch-chemisch en technisch zoveel mogelijk worden bedwongen en genivelleerd. In deze ontwikkeling, die landbouwtechnisch en economisch ge wenst, misschien zelfs noodzakelijk is, bent U, ruilverkavelaars, mede speler. Reeds hebt U goed werk verricht bij het bruikbaar maken van een aantal totaal verouderde gebiedenin de komende tientallen jaren zult U meer en meer onderhanden krijgen landschappen die van een meer betrekkelijke onbruikbaarheid moeten worden ontdaan, gewesten waar ongeorganiseerde, ongeleide detailontginning en splitsing van grondbezit heeft geleid tot ondoelmatigheid. U bent uitvoerder van de wensen der inboorlingen, medewerker ook van de cultuurtechnici, die deze wensen pogen te richten op een hogere efficiency, pogen te leiden in de richting van het cultuurtechnisch ideaal. Voor zover ik U heb leren kennen, bent U over het algemeen niet hinderlijk behept met idealisme, doch staat stevig met beide voe ten op de vaste basis van schatting, wegen en waterlopen en toedeling. Uw nuchtere blik, gescherpt door de nauwkeurige waarneming met theodoliet en planimeter, kan ook gericht zijn op de gevolgen van Uw werk. Wanneer U beseft hoe en waar Uw herverkaveling wijzigingen zal veroorzaken in de bewoning van het gebied, zal leiden tot een totale nivellering van de landschapsverscheidenheid, dan ligt het wel iswaar niet op Uw weg daar stelling tegen te nemen, maar U kunt tegenover het landbouwtechnisch ideaal van de cultuurtechnicus het ruimtelijke ordeningsinzicht stellen van de planoloog. De verering voor het landschap van de natuurbeschermer spreekt zich toch wel uit, maar de gematigdheid van de niet-eenzijdigen, die duidelijk een ont wikkeling onderkennen en daar de algemeen-menselijk beste vorm voor pogen te zoeken, kan in de verdrukking geraken. Tot die niet-eenzijdigen behoort ook de landmeter van de ruilver kaveling. Zijn werk heeft directe gevolgen en een langdurige nasleep op landbouwtechnisch, sociaal én landschappelijk gebied. De landbouw kundige en sociale consequenties van Uw werk hebt U reeds overal geziende directe landschappelijke aankleding is toegewezen aan het Staatsbosbeheer. Dikwijls zult U, die de veelzijdigheid van de ver kavelingsverbetering beseft, ook landschappelijke consequenties van lange adem ontdekken, die anderen ontgaan. Hypotheken op onroerende goederen. Het volgende is ontleend aan Mededeling 5059 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Statistiek der Overheidsfinanciën. De na de bevrijding in 1945 aangevangen stijging van de aantallen en bedragen der nieuwe inschrijvingen zette zich in 1949 verder voort. Van 1946 af werden naar aantal en bedrag meer hypotheken nieuw ingeschreven dan doorgehaald. De gemiddelde rentevoet van nieuwe inschrijvingen bedroeg over 1949 3,74 De gemiddelde rente

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 226