223 het formaatzegel van i.en een andere plaats van het zegelstempel. In een onderschrift geeft Prof. Adriani in overweging het zegelrecht niet te heffen op elke notariële akte afzonderlijk, doch in een som ineens, door de notaris periodiek te storten in 's Rijks schatkist, waar door de heffing van het zegelrecht zou worden geconcentreerd. Nog beter zou het zijn het gehele zegelrecht naar de oppervlakte van het papier af te schaffen, althans het aantal lettergrepen per bladzijde vrij te laten. Het is zaak alles in het werk te stellen om het archief dat bewaard moet blijven, zo beknopt mogelijk te houden. Bij het steeds nijpender worden van het tekort aan archiefruimte doen de bepalingen van de zegelwet wel buitengewoon anachronistisch aan (zie ook W.P.N.R. 4126, blz. 77). Rechtsvraag I bespreekt de hier en daar in gebruik zijnde gewoonte van makelaarsverenigingen om tegen betaling van het gewone recht van inzage via de beëdigd klerk een periodieke opgave te verkrijgen van alle transporten van vast goed aan een hypotheekkantoor. De vraag rijst of hier niet aan de door de wet gewenste openbaarheid der registers een toepassing wordt gegeven die met de bedoeling der wet in strijd is. Dikwijls zullen kopers of verkopers allerminst prijs stellen op zodanige extra publicatie van hun transacties, waardoor de aan dacht van derden gevestigd wordt op nieuwe eigenaren en koopprijzen, welke gegevens hun anders zouden ontgaan (en die betrokkenen liever niet aan de grote klok hangen), tenzij zij het gehele register van over schrijving tegen betaling doorbladeren. Volgens Prof. Adriani geeft de beëdigd klerk hier dus in feite meer dan het publiek zo kan vinden en past hij het tarief alleen toe voor de opgegeven overschrijvingen, wat niet geheel in de haak is. Laten belanghebbenden de koopprijs weg in het ter overschrijving aangeboden stuk, dan is het de vraag of de eigendom wel overgaat, althans wanneer niet is voldaan aan hetgeen is voorgeschreven in art. 671 lid 2. B.W. voor een overgeschreven uittreksel uit een akte. Idem, 4131, blz. 136. J. J. Terpstra maakt enkele opmerkingen over levering van onroe rende goederen, speciaal over de vraag of de volgorde van overschrij ving van belang is indien akten betreffende hetzelfde onroerend goed op dezelfde dag worden overgeschreven. Volgens schr. is het niet zo, dat de eigendomstoestand zich op de dag van overschrijving van een titel op een moment wijzigt; zowel vervreemder als verkrijger zijn op de gehele dag van levering eigenaar. Zijn op één dag twee akten, met verschillende verkrijgers, overgeschre ven, dan zullen deze ieder eigenaar worden van de onverdeelde helft van het onroerend goed. Schr. acht het minder juist te zeggen dat de vervreemder ten tijde van de overschrijving „gerechtigd" moet zijn over het onroerend goed te beschikken (zie Mr. van der Ploeg in W.P.N.R. 3999 e.v.)z.i. geldt slechts, dat de eigendom door over schrijving niet overgaat wanneer de vervreemder op de dag der leve- Idem, 4122, blz. 31.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 229