229 van de in ons land gebruikte foto's van grote invloed op de middelbare fout geweest. Het verdient aanbeveling een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de efficiency en nauwkeurigheid van de verschillende methoden. Hierbij moet dan aandacht worden besteed aan de mogelijkheid te komen tot een kaart, waarvoor de bijmetingen zo gering mogelijk die nen te zijn. Om dit doel te bereiken zou het wenselijk zijn onzichtbare grenzen in het terrein zichtbaar te maken, de dwarsprofielen van wegen en waterlopen op te nemen waardoor een betere interpretatie ont staat), de fotokartograaf voldoende kennis te laten verwerven van het te kaarteren terrein. De heer Baarda mist de norm waaraan de nauwkeurigheid wordt ge toetst. De eisen van nauwkeurigheid worden bepaald door het doel waarvoor de kaarten worden gebruikt. Moeten de kaarten worden beschouwd als hermeten plans, dan dient de nauwkeurigheid te worden opgevoerd. Ook de heer Gorter zou gaarne die norm bepaald willen zien. De heer O. J. Jonas zou bij de beantwoording van de vraag of men al of niet fotogrammetrie moet toepassen de doorslag willen laten geven door de eisen van nauwkeurigheid. De heer Bramlage waarschuwt tegen het gebruik van kodatrace, dat niet voldoet. Beter is het plastic te gebruiken, waarin zeer goede soorten bestaan, die ook behoorlijk met inkt zijn te bewerken. De heer Bramlage zou de nauwkeurigheidseisen niet al te centraal willen stellen. De waarde van de foto in het terrein is zeer groot. De heer Gorter merkt in dit verband op, dat de foto van groot nut is bij de bepaling van de juiste loop van de wegen en waterlopen, en verhelderend werkt bij de schatting. Het is mogelijk de klassegren- zen van de foto's over te nemen zonder bijmeting. De heer Visser betoogt dat de foto voor de bodemkaartering zeer belangrijk is, al blijft steeds verificatie in het terrein nodig. De heer Noordenne veronderstelt, dat een achtmalige vergroting van de foto's I 20000 optisch wel te bereiken is, zij het dan misschien ook in twee trappen. Voor de goede organisatie is het noodzakelijk, dat de aanvragen voor luchtopnamen tijdig worden ontvangen. Volgens de heer Kiers is de nauwkeurigheid die in Loosdrecht is bereikt, gelijk te stellen aan de tekennauwkeurigheid. De heer Stoorvogel vindt inderdaad het inzicht in de vereiste nauw keurigheid van groot belang, omdat daarvan de schaal van de opname afhankelijk is. De Cultuurtechnische Dienst zal vermoedelijk niet op het resultaat van dit onderzoek kunnen wachten. Daarom moeten de aanwezige mogelijkheden zeker worden gebruikt. In een slotengebied waar veel perceelscheidingen blijven bestaan, is een fotokaart een goede basis. Hier is reconstructie geen belangrijke eis, waardoor de nauw keurigheid kleiner kan zijn. Overigens kan deze ook partieel door bij metingen worden opgevoerd. De heer Plasman acht het kostenvraagstuk zeer belangrijk. Hij waar schuwt ervoor dat men niet alleen de kaart als het enige product moet zien. De zeer grote interpretatiewaarde van de foto biedt vele moge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 235