231 gezien het prae-advies van de heer C. Krombeen over de toepassing van de fotogrammetrie bij de ruilverkaveling in Frankrijk en Zwitser land, beide uitgebracht aan de commissie voor fotogrammetie en karto- grafie, gehoord de daarop gevolgde discussies, spreekt als zijn oordeel uit 1. dat de toepassing van de fotogrammetrie ten behoeve van de ruil verkaveling belangrijk uitgebreid zal kunnen worden. 2. dat vóór tot vervaardiging van luchtopnamen en/of uitwerking daarvan wordt overgegaan, overleg gepleegd moet worden met alle diensten die belang kunnen hebben bij het gebruik van de foto's en/of kaarten, teneinde door coördinatie van deze belangen het nuttig effect van opneming en kaartering te verhogen. 3. dat de fotokartograaf over voldoende terreinkennis van het door hem uit te werken object moet beschikken. 4. dat het wenselijk is het vraagstuk der nauwkeurigheidseisen in groter verband te bezien en daarbij enerzijds scherper te formu leren welke eisen voor de verschillende doeleinden gesteld moeten worden, anderzijds na te gaan met welk minimum in speciale ge vallen genoegen genomen kan worden. 5. dat het wenselijk is te onderzoeken: awelke de invloed is van de schaal der luchtopname op de kosten, op de nauwkeurigheid en op de volledigheid der langs foto- grammetrische weg vervaardigde kaart; b. welke de invloed is van de schaal der luchtopname op de inter pretatiemogelijkheid dezer opname voor kaarterings- en andere doeleinden, al dan niet met gebruikmaking van stereoscopische waarneming c. welke de invloed is van de keuze der kaarteringsmethode (één- of tweeplaatsmethode) op de onder a. genoemde factoren. verzoekt het hoofdbestuur van de N.L.F. te willen bevorderen, dat aan bovengenoemde wensen wordt voldaan. Aan het einde van de eerste congresdag dankt de voorzitter alle medewerkers, de prae-adviseurs, de voorzitter en rapporteur van de commissie, en zij die aan de debatten deelnamen, voor hun bijdragen tot het slagen van deze dag. Hij schorst vervolgens de vergadering tot de volgende morgen 10 uur 30. Op de tweede dag begint, na een kort welkomstwoord van de voor zitter, de heer W. A. van der Werff, Landmeter ie klasse van het kadaster, hoofd van het bureau Ruilverkaveling te Middelburg, zijn lezing, die als titel heeft„Ruilverkaveling" en elders in deze afleve ring is afgedrukt. Des middags is het woord aan Prof. Mr. C. H. F. Polak, Hoogleraar in het agrarisch recht aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, die spreekt over „Ruimtelijke Ordening". Het blijkt dat de vergadering er prijs op stelt dat de lezingen in druk verschijnen; het dagelijks bestuur zal overwegen op welke wijze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 237