235 Indië, waar hij als landmeter 3e klas voorlopig geplaatst werd in Batavia. Een rustig leven heeft hij daar niet gehad. Eindeloos was het aantal overplaatsingen, doch voor zijn practische vorming als land meter zijn deze jaren voor hem van onschatbare waarde gebleven. Het tijdvak waarin hij zijn loopbaan in Ned. Indië begon, viel samen met de grote economische crisis, die in dat land verdergaande consequenties had dan waar ook ter wereld. Geen wonder, dat het ambtelijk bestaan hem daar weinig toekomst scheen te zullen bieden. Toen dan ook de gelegenheid werd opengesteld vrijwillig ontslag met wachtgeld aan te vragen, maakte hij daarvan na rijp beraad gebruik en vestigde hij zich na repatriëring in April 1934 te Enschede, waar hij een particulier landmeetkundig bureau oprichtte. Vóórdat hij de tijd had gehad dit initiatief productief te doen worden, werd bij benoemd tot landmeter te Curasao, waar hij in Augustus 1935 aan wal stapte. In zijn opdracht stond vermeld„De werkzaamheden omvatten de triangulatie en veelhoeksmeting van Curasao, het bepalen en uitzetten van grenzen van eigendommen en vergelijken van deze met daarvan bestaande rooibrieven, invoeren en bijhouden van een kadaster." Zeker geen kleine taak voor één man. Wie deze eilanden kent, zal beseffen, dat vooral het begin niet eenvoudig moet zijn geweest. De aanvankelijke positie zal ook stellig niet geweest zijn wat hij zich daar van had -menen te mogen voorstellen. Polman was echter iemand die van doorzetten wist en in dit land der kronkelpaden langs de rechte weg der overtuiging wist te bereiken, dat hij verkreeg wat hij nodig had, in de eerste plaats op wetgevend gebied. We denken daarbij aan de Landsverordening op de Grensregeling, de Kadasterlandsverorde ning en de Landsverordening op de zgn. Eigendomsuitwijzing. Maar niet minder was hij werkzaam op organisatorisch gebied. Meer perso neel werd aangenomen, plaatselijke krachten werden opgeleid en de nodige instrumenten werden ter beschikking gesteld. De resultaten weerspiegelden zich aldra in de steeds voortschrijdende groei der ka dastrering. Zo is het belangrijkste deel van Willemstad b.v. reeds vol tooid, terwijl de kadastrale dienst in 1941, aanvankelijk aarzelend, ook zijn vleugels ging uitslaan op Aruba. Eerst in 1949 kon door de komst van meer personeel de stimulans worden gegeven die nodig is om binnen een redelijke tijd tot een goed einde te komen. Zijn ambtelijke positie is met dit alles meegegroeid. Eerst in vrij bescheiden positie geplaatst, werd hij met ingang van 16 Februari 1944 benoemd tot hoofd van de Dienst van het Kadaster, tevens hypotheek bewaarder op Curasao. De goede organisatie die in dit gebiedsdeel in deze 15 jaren is ont staan, vormt een monument voor zijn kunnen. Het Kadaster van Curasao en Polman zijn geworden tot één onscheidbaar begrip. Ook buiten het vele ambtelijke werk heeft zijn belangstelling nimmer gesluimerd. Talrijke publicaties verschenen van zijn hand. Hoewel de meeste daarvan zich bewegen op het gebied der juridisch-administratieve vraagstukken, was zulks meer de consequentie van de door hem ge kozen loopbaan, die in de Ned. Antillen onvermijdelijk voert langs vele juridische en administratieve problemen, dan wel een gevolg van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 241