-t 256 althans voor zeer lange tijd, de bestemming van de grond worden vastgelegdook dergelijke beschikkingen over de grond moeten niet geoorloofd zijn zonder dat tevoren is nagegaan of zij passen in het algemene kader der ruimtelijke ordening. Daarom stelde de commissie voor, dat voor dergelijke werken een aanlegvergunning nodig zou zijn, die slechts zou mogen worden verleend voor gronden waarvoor de bestemming van overheidswege is geregeld en indien de uit te voeren werken niet in strijd zijn met die bestemming. De commissie stelde verder voor, in aansluiting aan wat de practijk reeds te zien gaf, de Gedeputeerde Staten te belasten met de voorbe reiding en vaststelling van streekplannen. Tenslotte ontwierp ze ook enige bepalingen over wat zij noemde het Nationale Plan. Bij Ko ninklijk Besluit zou een Nationaal Plan kunnen worden vastgesteld, waarin ter behartiging van nationale belangen algemene lijnen zouden worden aangegeven met betrekking tot de bestemming van de bodem. Waarom vraag ik Uw aandacht voor deze niet verwezenlijkte voor stellen? Omdat zij weergeven de opvattingen zoals zij omstreeks 1940 in Nederland ten aanzien van de ruimtelijke ordening langzamerhand gegroeid waren. Ik acht het van belang deze te vermelden ter juister waardering van hetgeen tijdens de bezetting is tot stand gekomen en reeds daardoor menigeen verwerpelijk voorkwam. In 1941 toch werd uitgevaardigd het zgn. Basisbesluit, waarbij de nu alom bekende Rijks dienst voor het Nationale Plan werd ingesteld. Dit besluit machtigde de Secretaris-Generaal van Binnenlandse Zaken een nationaal plan vast te stellen alsmede regels te geven omtrent de vaststelling van streekplannen; de voorschriften omtrent streekplannen in de Woning wet werden ingetrokken. De President van het Nationale Plan - een onnederlandse naam en ambt kreeg grote bevoegdheden. Hij toch kan een meldingsplicht opleggen, krachtens welke een ieder verplicht wordt van voorgenomen werken mededeling te doen. Dat is nog niet zo erg, erger is, dat onverschillig of zulk een meldingsplicht al dan niet is afgekondigd, deze President bezwaar kan maken tegen de uitvoering van elk voorgenomen werk indien dit in strijd mocht zijn met het Nationale Plan, een streekplan, een uitbreidingsplan of met een in voorbereiding zijnd ontwerp of wijziging van een dergelijk plan. Is zulk een bezwaar door de President gemaakt, dan is het verboden het voorgenomen werk uit te voeren, behoudens beroep op de Kroon. Het is duidelijk, dat hiermee plotseling het uitbreidingsplan een geheel nieuwe sanctie kreeg. Kon tot dusverre, naar ik uiteenzette, alleen het bouwen in strijd met de bij zulk een plan gegeven bestem ming worden verhinderd, thans kan de President tegen elk werk en dat is een ruim begrip, dat ook het kappen van bomen, het afgraven van klei e.d. omvat bezwaar maken. Zo is het verder afgraven van zand op het bekende landgoed Duinrell te Wassenaar verhinderd als zijnde in strijd met de aan dat landgoed in het vroeger vastgestelde uitbreidingsplan van Wassenaar verkregen bestemming. Maar nog veel verder reikt deze bevoegdheid, doordat zij ook mag worden uit geoefend bij strijd met een in voorbereiding zijnd plan, hetzij natio naal, hetzij streek-, hetzij uitbreidingsplan. Vooral sinds bepaald werd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 262