26 eigen bodem te trekken. Het landbouwonderwijs en het landbouwhuis- houdonderwijs beginnen reeds vruchten af te werpen. Bij ons streven naar rationalisatie stuiten we echter in Nederland op de slechte ver kaveling. Er is een grote drang in ons land naar ruilverkaveling. In totaal zijn sedert 1924 37 000 ha aan ruilverkavelingen uitgevoerd. Propaganda voor ruilverkaveling maken is niet meer nodig; het aantal aanvragen is zeer groot. In geheel West-Europa bestaat behoefte aan ruilverkaveling. In Canada is de mogelijkheid om rationeel te werken veel groter en wordt mechanisatie op grote schaal toegepast in de landbouw en tevens in de huishouding. In Azië bestaat eveneens behoefte aan een betere verkaveling. Mechanisatie in de landbouw is in vele landen onmogelijk door de ongunstige verkaveling. De Neder landse delegatie deed op het Congres van de I.F.A.P. een voorstel om de ruilverkaveling meer onder de internationale belangstelling te brengen en om de gedachte ingang te doen vinden dat ruilverkavelen is werken aan de algemene welvaart. Bij de ingekomen stukken deed de secretaris voorlezing van een schrijven van Mr. J. F. Baron van Haersolte uit Dalfsen, waarin deze berichtte, dat hij wegens gezondheidsredenen zijn bestuurslid maatschap wenst neer te leggen. De voorzitter betreurde dit en roemde de verdienste van de heer Van Haersolte op ruilverkavelingsgebied. Bij de discussie over het verslag van de secretaris over 1948 meende de heer Gorter dat zijn mening op blz. 4 niet geheel juist was weer gegeven. Zijn bedoeling was geweest onderscheid te maken tussen in gewikkelde en eenvoudige ruilverkavelingen. Het jaarverslag werd ongewijzigd goedgekeurd evenals het financieel verslag. In de vacature van de heer Van Haersolte werd de heer J. J. Gorter met algemene stemmen benoemd. De heren E. de Boer en Dr. Ir. W. J. Droesen werden herkozen. Als afgevaardigde naar de Algemene Vergadering van de N.H.Mij werd de heer H. J. van Leusen be noemd. De heer H. J. van Leusen hield een inleiding over de ruilverkave lingen op Ameland. Spreker behandelde achtereenvolgens de oude marken op Ameland, de gevaren die dreigden doordat de zee aan de Noordzijde de duinen in het midden van het eiland terugdrong, de middelen die de Rijkswaterstaat hiertegen aanwendde, i.e. de aanleg van stuifdijken, de duinbebossing onder Nes, de verdeling van de marken op Ameland, de aanleg van de dijk aan de Zuidzijde van het eiland, de vrijwillige ruilverkaveling te Ballum, de eerste wette lijke ruilverkaveling te Hollum, de gunstige resultaten van de uitge voerde ruilverkavelingen en tenslotte de in uitvoering zijnde ruilver kaveling Nes West en de Mieden. De voorzitter dankte de heer Van Leusen voor zijn inleiding en constateerde dat op Ameland de victorie begon. Spr. kwam nu tqt een punt dat niet op de agenda stond vermeld. De heer H. J. van Leusen heeft zich teruggetrokken als ondervoorzitter van de Centrale Cultuur technische Commissie en het bestuur en de leden van de Hoofdafdeling Ruilverkaveling hebben gemeend dit beëindigen van zijn lange loop baan op ruilverkavelingsgebied niet ongemerkt te moeten laten voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 26